Memur Haberleri

Toplu Tahliye ve Arkasından Toplu İadeler Bekleniyor (1989 Danıştay Kararı)On binlerce kişinin banka ve sendika gibi daha önce suç isnadı yapılmamış durumlardan dolayı  uzun süreli hapis cezaları ile yargılanmaları, Türkiye’yi hem iç kamuoyunda hem de dış politikada zor duruma sokmaya başlaması ve bununla ilgili olarak hükümete yakın hukukçu ve gazetecilerin de sürece olumlu bir şekilde müdahil olmaya başlaması ile birlikte yargıda her kesimi mutlu edecek bazı kararlar çıkmaya başladı.

Bunların başında kuşkusuz Yargıtay 16. Ceza Mahkemesinin vermiş olduğu ve 26 ekim tarihli önemli karardır. Bu karar yakında çıkması beklenen Ceza Kanununu hakkında da bazı ip uçları vermektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Toplu Tahliyeler Bekleniyor!

Yargıtay’ın vermiş olduğu karar sonrası önemli bir değişiklik olmazsa Ağır Ceza Mahkemeleri de bu karara uygun kararlar vermesi beklenmektedir. Daha önce verilen kararlar da toplu şekilde bozulacağı için 16. Ceza Dairesinin vermiş olduğu karar doğrultusunda birçok kişi tahliye olacaktır. Bu süreçte elbette gerçek manada suç işlemiş, halka kurşun sıkanlar ile suça bulaşmamış kişiler arasında yargıda bazı ayrımlara gidilecektir.

Adli Süreçte Beraat Edenler Göreve Döndürülecek Mi?

Görevinden ihraç edilen kişilerin birçoğu iltisak boyutu ile suçlandığı ve devlete sadakat sorunu olduğundan,  göreve dönmeleri için de bu isnatların yenide yorumlanması gerekecektir. Bununla ilgili olarak Ankara’da havanın değişmesi ve evrensel hukuk normlarının yeniden ön plana çıkarılması ihtiyacı, bir dizi değişikliğin de habercisi olarak görülmektedir.

Beraat Eden Göreve Kesin Döner Kararı ( Danıştay Genel Kurulu 1989)

En önemli noktalardan biri de beraat eden kişinin suça karışmadığı adli olarak ispat edilmesi ile tekrar göreve dönüp dönemeyeceğidir. Bunu,  1989 yılında aynı duruma örnek verilebilecek Danıştay kararı ile cevaplıyoruz. Kamudan ihraç edilip daha sonra hakkında yapılan adli soruşturma neticesinde suçsuz bulunup beraat edenler, geriye hiçbir şüphe bırakmaksızın göreve iade edilir. Bunun için iki şartın oluşması beklenecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bunu da oku: Okullardan sendika istifa belgeleri istenmeye başlandı.

Bunlar;

“OHAL’in kalkması ve kişinin beraat etmesi. “

Danıştay Büyük Genel Kurulu 07.12.1989 tarihli ve E:1988/6 K:1989/4 sayılı içtihadı birleştirme kararıyla meseleyi çözerek aşağıdaki iki koşulun birlikte oluşması halinde görevine son verilen kamu görevlilerinin görevlerine geri dönebileceklerine karar vermiştir:

1) Sıkıyönetimin kalkmış olması (Bugünkü anlamı: OHAL’in sona ermiş olması)

2) İlk kez kamu görevine girdikleri tarihte bu görev için yasa ve yönetmeliklerde öngörülen nitelikleri kaybetmemiş olmaları (Bugünkü anlamı: Suç cezası almayıp beraat etmeleri)

Aktif link www.dunden.com verilmeden yazının tamamı ya da bir bölümü alınamaz. Aktif link vermeyenler hakkında gerekli yasal işlemler yapılacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Click to comment

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copyright © 2011 - Dunden.com Bütün Hakları Saklıdır. ®™-
Yasal Uyarı: LÜTFEN DİKKAT! dunden.com sitesi üzerinden yasal kurumlardan kredi çekme, senet ve çek tahsil eden banka ve faktöringler hakkında bilgi verilir. Kesinlikle kredi verilmez ve kredi için aracılık edilmez. Banka ve yasal özel finans kurumları dışında kredi veren yerler yasa dışı çalışır. Tefecilik kesin suçtur. Yazdıklarımızı tam okumayan ya da okuduğunu anlamayan kişiler ısrarlar kredi çekmek için numarasını yorum kısmına yazıyor. Lütfen numaranızı yazmayın. Numaranızı gören art niyetli dolandırıcıların " Kredi veriyoruz" diye sizi ön ödeme istemek için sık sık aradıklarını öğreniyoruz. Bu kişilerin dunden.com ile bir ilgisi yoktur. Sizi arayan kişileri iletişim kısmını kullanarak bize bildiriniz. Savcılığa gerekli şikayetler yapılacaktır. Okuyucularımızın dolandırıcılık noktasında yapacakları hatalardan sitemiz asla mes\'ul değildir. Sitemizde senetle borç veren yerler hakkında verdiğimiz bilgiler tamamen BDDK denetiminde çalışan Faktöringler ve Bankalar için geçerlidir. Bunun dışında borçlar kanununda " Başkasına kazanç sağlayıcı borç para verilemez" maddesi dolayısı ile tefecilik sayılacak fiillere hiçbir okuyucumuz yönlendirilemez. Vermiş olduğumuz bilgiler böyle bir suçun olduğunu ve acil nakit ihtiyaç varsa bile bunun banka ya da faktöringlerden karşılanması gerektiği ile kısıtlıdır. Sitemizin ismini kullanarak kredi ve borç para veriyoruz diyenlere inanmayın. Sayfamız okuyucularımız için finansal rehberlik hizmeti vermektedir. Bunun dışında kredi verme ve krediye aracılık etmek gibi bir görevi yoktur. Krediye ihtiyacı olan kişiler bunun için yasal banka ya da özel finans kurumlarına başvuru yapması gerekmektedir. Site yönetimi .
İLETİŞİM : dundenekonomi@gmail.com

To Top