Tarım Kredi Kooperatifi Kredileri

Tarım Kredi Kooperatifi Kredileri


Tarım Kredi Kooperatifleri tarım ve hayvancılık sektöründe düşük faizli ve hasat ödemeli krediler vererek çiftçilerimize destek olmaktadır. Tarım kredisi almak isteyenlere için bu yazımızda hem hayvan ve çiftçi kredilerini hem de arım kredi kooperatifi faiz oranı hesaplama örneklerini size sunacağız.

Tarım Kredi Kooperatifleri çiftçilerimize tarımsal kredi verilmesine öncülük eder.1863 yılında kurulan bu kooperatifler o günden bu yana çiftçilerimize hizmet vermektedir.Kooperatiflerin amacı tarımsal alanda üretim yapan hayvancılıkla ilgilenen ve bu kooperatiflere üye olan girişimcileri korumak, ihtiyaçlarını karşılamaktır.İşte bu amaçla çiftçilerimize kısa ve orta vadede kredi imkanı sunar.

Sponsorlu Bağlantılar

Tarım Kredisi Faiz Oranları 

Girişimcilerin tarımsal kredi kooperatif destek kredilerinden yararlanmak istedikleri kredi türlerine göre faiz oranları şu şekilde olmaktadır: Tarım kredisi;

1-)1 yıl veya altındaki sürede ise yıllık %8 faiz oranı uygulanır.

2-)1 yıl ile 4 yıl arasındaki sürede ise yıllık %10 faiz oranı uygulanır.

3-)4 yıldan daha uzun sürede ise yıllık  %11 faiz oranı uygulanır.

Ziraat Bankası Ertelemeli Tarım Kredisi        

T.C Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine borcu olan çiftçilerin borçlarını erteleyen 6824 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile KHK’de değişiklik yapan kanun  8 Mart 2017 Tarihli Resmi Gazetede yayımlandı.

Bu yasa ile T.C Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından kullandırılan ve 31/12/2016 tarihi itibariyle takip hesaplarında izlenen tarımsal kredi alacakları erteleme kapsamına alınmıştır.

Kooperatiften Nasıl Kredi Çekilir?

Tarım Kredi Kooperatifinden kredi almak için öncelikle Tarım Kredi Kooperatifine ortak olmanız gerekmektedir. Çünkü sadece kooperatife ortak olan üreticilere kredi kullandırılmaktadır.Bir üreticinin kooperatife ortak olabilmesi için tarımsal bir işletmeye sahip olması veya belirlenen ölçülerde hayvancılık, balıkçılık ve benzeri  üretim faaliyetinde bulunması gerekmektedir.

Kredi Alma Şartları

1-)  Ödeme gücünde olan en az 2 ortak olmalıdır.Bu ortaklar müşterek borçlu olur ve müteselsil kefaletiyle kredi verilir.Kefil sayısı en fazla 4 olmalıdır.Verilecek kredilere karşı istenen teminatlar:

-Taşınmaz mal ipoteği   -Araç rehini   -Teminat Mektubu   şeklindedir.

2-)Alınacak kredi 20 bin TLnin üzerinde ise müteselsil kefaletinin dışında taşınmaz mal ipoteği de istenir.40 bin TLnin üzerinde ise açılacak olan kredinin 2 katı kadar teminat vermek zorundadır.

3-)Tarım Kredi Kooperatif Kurulu gerektiğinde kefalet şartı aramayabilir.Böylesi bir durumda üyeler açtıracağı kredi limitinin 3 katı değerinde taşınmaz mal ipoteği,araç rehini,teminat mektubu vermek zorundadır.

4-)Alınacak kredilerde vadesine göre faiz oranları şu şekildedir:

-1 yıla kadar olan kredilerde yıllık %8 faiz oranı

-1 ila 4 yıl arası olan kredilerde yıllık %10 faiz oranı uygulanır.

Ertelemeli Hasat Dönemi Ödemeli Çiftçi Kredisi

Hasat dönemi ödemeli çiftçi kredisi alan çiftçiler kredilerinin geri ödemelerini ürettiği ürünün hasat zamanında yaparak esnek ödeme koşullarından yararlanabilir.Bu krediler çiftçilere her türlü tarımsal işletmelere üretim kolaylığı sağlamaktadır.Hasat ödemeli krediyi bir çok banka çiftçilerimize vermektedir.Hasat ödemeli çiftçi kredisi veren bankalar:

Ziraat Bankası, Halk Bankası, İşbankası, Yapıkredi, Finansbank, Teb, Garanti Bankası bu bankalar arasında yer almaktadır. Tarımsal krediler devlet katkılı olduğu için bu bankaların sunmuş olduğu faiz indirimleri devlet tarafından daha sonra ödenmektedir.

5 yıl VE 7 Yıl Ertelemeli Geri Ödemesiz Tarımsal Krediler

Yine Ziraat Bankası başta olmak üzere TKDK ve Kırsal Kalkınma Ajansları ertelemeli ve sonradan ödemeli tarımsal krediler vermektedir. AB destekli tarım ve çiftçi kredilerinde, inek, koyun, keçi, arıcılık, manda, sığır gibi hayvanların yanında, besicilik, süt ve damızlık hayvan bakım destekleri de verilmektedir.

Hayvancılık kredisi için ek bilgiler yazımıza da göz atabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Etiketler:

Yorum Yaz