TARIM KREDİSİ

Tarım Kredi Kooperatifi Faiz Oranı HesaplamaTarım Kredi Kooperatifleri tarım ve hayvancılık sektöründe düşük faizli ve hasat ödemeli krediler vererek çiftçilerimize destek olmaktadır. Bu yazımızda hem hayvan ve çiftçi kredilerini hem de arım kredi kooperatifi faiz oranı hesaplama örneklerini size sunacağız.

Tarım Kredi Kooperatifleri çiftçilerimize tarımsal kredi verilmesine öncülük eder.1863 yılında kurulan bu kooperatifler o günden bu yana çiftçilerimize hizmet vermektedir.Kooperatiflerin amacı tarımsal alanda üretim yapan hayvancılıkla ilgilenen ve bu kooperatiflere üye olan girişimcileri korumak, ihtiyaçlarını karşılamaktır.İşte bu amaçla çiftçilerimize kısa ve orta vadede kredi imkanı sunar.

Sponsorlu Bağlantılar

Tarım Kredisi Faiz Oranları 2017/ 2018

Girişimcilerin tarımsal kredi kooperatif destek kredilerinden yararlanmak istedikleri kredi türlerine göre faiz oranları şu şekilde olmaktadır:

1-)1 yıl veya altındaki sürede ise yıllık %8 faiz oranı uygulanır.

2-)1 yıl ile 4 yıl arasındaki sürede ise yıllık %10 faiz oranı uygulanır.

Sponsorlu Bağlantılar

3-)4 yıldan daha uzun sürede ise yıllık  %11 faiz oranı uygulanır.

Ziraat Bankası Ertelemeli Tarım Kredisi        

T.C Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine borcu olan çiftçilerin borçlarını erteleyen 6824 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile KHK’de değişiklik yapan kanun  8 Mart 2017 Tarihli Resmi Gazetede yayımlandı.

Bu yasa ile T.C Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından kullandırılan ve 31/12/2016 tarihi itibariyle takip hesaplarında izlenen tarımsal kredi alacakları erteleme kapsamına alınmıştır.

Tarım Kredi Kooperatifinden Nasıl Kredi Çekilir?

Tarım Kredi Kooperatifinden kredi almak için öncelikle Tarım Kredi Kooperatifine ortak olmanız gerekmektedir.Çünkü sadece kooperatife ortak olan üreticilere kredi kullandırılmaktadır.Bir üreticinin kooperatife ortak olabilmesi için tarımsal bir işletmeye sahip olması veya belirlenen ölçülerde hayvancılık, balıkçılık ve benzeri  üretim faaliyetinde bulunması gerekmektedir.

Tarım Kooperatifi Kredi Alma Şartları Nelerdir?

1-)  Ödeme gücünde olan en az 2 ortak olmalıdır.Bu ortaklar müşterek borçlu olur ve müteselsil kefaletiyle kredi verilir.Kefil sayısı en fazla 4 olmalıdır.Verilecek kredilere karşı istenen teminatlar:

-Taşınmaz mal ipoteği   -Araç rehini   -Teminat Mektubu   şeklindedir.

2-)Alınacak kredi 20 bin TLnin üzerinde ise müteselsil kefaletinin dışında taşınmaz mal ipoteği de istenir.40 bin TLnin üzerinde ise açılacak olan kredinin 2 katı kadar teminat vermek zorundadır.

3-)Tarım Kredi Kooperatif Kurulu gerektiğinde kefalet şartı aramayabilir.Böylesi bir durumda üyeler açtıracağı kredi limitinin 3 katı değerinde taşınmaz mal ipoteği,araç rehini,teminat mektubu vermek zorundadır.

4-)Alınacak kredilerde vadesine göre faiz oranları şu şekildedir:

-1 yıla kadar olan kredilerde yıllık %8 faiz oranı

-1 ila 4 yıl arası olan kredilerde yıllık %10 faiz oranı uygulanır.

Ertelemeli Hasat Dönemi Ödemeli Çiftçi Kredisi

Hasat dönemi ödemeli çiftçi kredisi alan çiftçiler kredilerinin geri ödemelerini ürettiği ürünün hasat zamanında yaparak esnek ödeme koşullarından yararlanabilir.Bu krediler çiftçilere her türlü tarımsal işletmelere üretim kolaylığı sağlamaktadır.Hasat ödemeli krediyi bir çok banka çiftçilerimize vermektedir.Hasat ödemeli çiftçi kredisi veren bankalar:

Ziraat Bankası, Halk Bankası, İşbankası, Yapıkredi, Finansbank, Teb, Garanti Bankası bu bankalar arasında yer almaktadır. Tarımsal krediler devlet katkılı olduğu için bu bankaların sunmuş olduğu faiz indirimleri devlet tarafından daha sonra ödenmektedir.

5 yıl VE 7 Yıl Ertelemeli Geri Ödemesiz Tarımsal Krediler

Yine Ziraat Bankası başta olmak üzere TKDK ve Kırsal Kalkınma Ajansları ertelemeli ve sonradan ödemeli tarımsal krediler vermektedir. AB destekli tarım ve çiftçi kredilerinde, inek, koyun, keçi, arıcılık, manda, sığır gibi hayvanların yanında, besicilik, süt ve damızlık hayvan bakım destekleri de verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Click to comment

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copyright © 2011 - Dunden.com Bütün Hakları Saklıdır. ®™-
Yasal Uyarı: LÜTFEN DİKKAT! dunden.com sitesi üzerinden yasal kurumlardan kredi çekme, senet ve çek tahsil eden banka ve faktöringler hakkında bilgi verilir. Kesinlikle kredi verilmez ve kredi için aracılık edilmez. Banka ve yasal özel finans kurumları dışında kredi veren yerler yasa dışı çalışır. Tefecilik kesin suçtur. Yazdıklarımızı tam okumayan ya da okuduğunu anlamayan kişiler ısrarlar kredi çekmek için numarasını yorum kısmına yazıyor. Lütfen numaranızı yazmayın. Numaranızı gören art niyetli dolandırıcıların " Kredi veriyoruz" diye sizi ön ödeme istemek için sık sık aradıklarını öğreniyoruz. Bu kişilerin dunden.com ile bir ilgisi yoktur. Sizi arayan kişileri iletişim kısmını kullanarak bize bildiriniz. Savcılığa gerekli şikayetler yapılacaktır. Okuyucularımızın dolandırıcılık noktasında yapacakları hatalardan sitemiz asla mes\'ul değildir. Sitemizde senetle borç veren yerler hakkında verdiğimiz bilgiler tamamen BDDK denetiminde çalışan Faktöringler ve Bankalar için geçerlidir. Bunun dışında borçlar kanununda " Başkasına kazanç sağlayıcı borç para verilemez" maddesi dolayısı ile tefecilik sayılacak fiillere hiçbir okuyucumuz yönlendirilemez. Vermiş olduğumuz bilgiler böyle bir suçun olduğunu ve acil nakit ihtiyaç varsa bile bunun banka ya da faktöringlerden karşılanması gerektiği ile kısıtlıdır. Sitemizin ismini kullanarak kredi ve borç para veriyoruz diyenlere inanmayın. Sayfamız okuyucularımız için finansal rehberlik hizmeti vermektedir. Bunun dışında kredi verme ve krediye aracılık etmek gibi bir görevi yoktur. Krediye ihtiyacı olan kişiler bunun için yasal banka ya da özel finans kurumlarına başvuru yapması gerekmektedir. Site yönetimi .
İLETİŞİM : dundenekonomi@gmail.com

To Top