Solucan Gübresi Üretimi ve Kar Oranı

Solucan Gübresi Üretimi ve Kar Oranı


Solucan gübresi kazanç oranı bu işe girecek olanlar için hayati önem taşır. Kazancı solucan gübresi üretimi tesisi maliyeti belirlendikten sonra üretim kar oranı hesaplanır ve uygun koşullar sağlanırsa girişim başlatılır.

Değerli okurlarımız, Siz de değişik bir iş fikri arayıp kısa sürede para kazanmak  istiyorsanız solucan işine ciddi bir şekilde göz atmanızı tavsiye ederiz. Solucan gübresi üretimi iyi bir gelir getiren bir sektör olup olmadığına iyi bir araştırma yaptıktan sonra karar veriniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Solucan Gübresi Üretimi

Solucan Gübresi Üretimi Tesisi Maliyeti Değişkenlik Gösterir

Solucan gübresi üretimi ilk anda size de ilginç gelebilir; ama maddi getirisini öğrendiğinde hiç vakit kaybetmeden bu işe girmeyi düşüneceksiniz.

Solucan gübresinin kazancının ne kadar olduğunu hesaplayabilmek için öncelikle üretim yapılacak tesisin maliyet tespiti ve özellikle tesisin nasıl kurulacağına karar verilmesi gerekmektedir.

Solucan Gübresi Üretim Tesisi Nasıl Kurulur?

Üretim tesisi kurulumu bütçeye ve mekana göre değişmektedir. Bütçe çok kısıtlı ise bahçede karanlık bir oda sizin üretim alanınızın olabilir. Ama yüksek bütçe varsa o zaman şehire uzak bir yerde çiftlik tarzı bir mekan olabilir. Bunun için önemli bir kurulum ihtiyacı yoktur. Sadece karanlık bir mekan ve solucanların yaşayacağı küp şeklinde 20 adet kadar 1 metre yüksekliğinde kutular gerekmektedir. Bunların üretim alanına yerleştirilmesi ile tesisin kurulumu başlamış olacaktır. Süzgü gereçleri, ışıklandırma ve ısıtma sistemi ile süreç tamamlanır.

Türkiye’de son zamanlarda oldukça trend olan bir girişim alanı olarak solucan üretimi ve solucan gübresi üretimi oldukça ön plana çıkmaktadır. Gerçekten bu iş anlatıldığı kadar karlı mıdır? Yoksa tamamen kişilerin umutları ile oynamaya yönelik bir yalan mıdır? Çünkü solucan gübresi üretimi ile birkaç ay sonra on binlerce TL kazanma garantisi verilmektedir. Özellikle solucan üreten büyük çiftlik sahiplerinin bu şekilde solucan pazarladıkları bilinmektedir.

Solucan gübresi üretim tesisi maliyeti, yapılacak üretim ile ilgili olsa da genelde 20 bin TL ile ilk başlangıç iyi sayılabilir. Ama milyonlarca solucan beslerim diyorsanız ve mama ücretlerini da karşılarım diyorsanız daha fazla bütçe gerekebilir.

Solucan Gübresi Ne Kadar Kazandırır?

Solucan gübresi kazanç oranı olarak kişinin üretim potansiyeline göre değişmektedir. Yapılacak yatırım miktarına göre kazanç miktarı da değişecektir. Bazı kişiler bunu ana işi olarak yaparak ayda 2-3 bin TL kazanabilmektedir. Öncelikle gerçekçi olmak durumundasınız. Eğer çevrenizde solucan gübresi satabileceğiniz yerler yoksa o zaman satış işlemleri ve ticareti zor olacak ve hayal kırıklığına neden olacaktır. Bundan dolayı öncelikle solucan gübresini nereye satabilirim dedikten sonra eğer pazarı kesin tespit ederseniz o zaman hu işe girip kazanç elde edebilirsiniz.

Solucan Gübresi İçin İdeal Mekanlar

Bu iş için de o kadar büyük bir fiziksel alana da ihtiyaç yoktur. Köydeki evinizin kullanmadığınız dışarıdaki bir bölümünde, hayvanları beslediğiniz bir ahırda kolaylıkla yapabilirsiniz.

Evinizin kullanılmayan alt katları, bodrum katı ya da bahçedeki küçük kulübeler bu iş için ideal olabilir. Çok güneş görmemesi, aşırı sıcak ve soğuk olmaması yeterlidir. Hafif nemli olabilir.

Solucan gübresi üretim işine girmek istiyorsanız, öncelikle elinizde bir miktar nakit paranın olması gerekmektedir. Çok fazla bir maliyet istemeyen bu iş için gerekli olan şartları aşağıda sıraladık. Bunlar ;

Betonarme olan kapalı bir alan,
Solucanları besleyecek ürünler,
Solucanları içine koyup besleyeceğiniz büyük plastik kaplar
Solucanları satın alabilmek için ortalamam 10.000 , 15.000 TL arası bir para,
Şehir içinde bu işin yapılamaması nedeni ile, köyde uygun bir ortamın olması,

Solucan gübresini üretip satabilmeniz için sadece yukarıdaki şartları yerine getirmeniz yeterli olacaktır.

Evde solucan nasıl yetiştirilir

Öncelikle almak istediğiniz solucan sayısına karar vermelisiniz. Çünkü solucanları almadan önce onların barınacağı ve besleneceği fiziksel mekanı ayarlamanız gerekecektir. Size daha açık ifade edebilmek için solucan gübresi üretim aşamalarını madde madde sıralamak daha doğru olacaktır. Solucan gübresi üretim aşamaları..

Öncelikle kaç bin tane solucan alacağınıza karar vermelisiniz,
Solucanları besleyeceğiniz plastik kapları ayarlayacaksınız,
Köyde ya da kırsal besihanenizde betonarme bir kapalı alan oluşturacak ya mevcut alanı düzenleyeceksiniz,
Satın almış olduğunuz solucanları bu plastik kaplara düzenli şekilde koyup beslemeye başlayabilirsiniz.
Beslenmelerini envai değişik ürünle yapabilirsiniz. Bununla ilgili hazır mamamlar da satılmakta olup da köy usulü de besleme yapabilirsiniz. ( marul, yaban otları, sebze meyve kalıntıları .vb)
Solucanlar 3 ayın sonunda yavrulayacakları için yeni yavrulara da yer ayarlaması yapmanız gereklidir.,
Eğer plastik kaplara humus ile dolarsa bu sefer başka delikli bir kaba solucanların seveceği mamaları katıp bu delikli kabı da solucanların bulunduğu kaba yerleştiririn. Solucanlar bu delikli kaba girip mamayı tüketmeye başlayacaklardır.
Delikli kabı alıp başka noktaya solucanları aktarabilirsiniz. Alttaki humusu da toplayıp kurumaya bırakmalısınız.,

Kurumaya bırakılan humus 3/.2 oranında hafifler.,
Kuruyan humus paketlemeye hazırdır.
Paketleme için çuval ve dikiş makinesi temin etmeniz gereklidir.
Artık humuslarınız satışa hazırdır.,

Yukarıdaki maddeleri tek tek yerine getirmeniz durumunda iyi bir satış işlemi ile büyük kazanç elde edebilirsiniz.

Üretilen Gübreyi Pazarlama

Bu konuda satış yapabileceğiniz onlarca alan vardır. Öncelikle internetten Pazar ayarlamalısınız. İnternetten bulacağınız müşterilere hem de daha çok ürün satabilir hem de daha az yorulmuş olursunuz. Bunun dışında çevrenizde organik gıda üretimi yapan çiftçilere bu gübreyi çok rahat satabilirsiniz. Günümüzde 50 kg olan gübre fiyatlarının 100 TL’ye yaklaşması, çiftçileri bu tür solucan gübresi alımına yönlendirmiştir..r

Not: Üretim sonrası pazarlama yapmazsanız zarar edersiniz. Bunun için lütfen sermaye bağlamadan önce iyi bir araştırma yapınız.

Yeni trend olarak gezen köy tavuğu yetiştirmek hakkında yazımıza bakınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Etiketler:

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:  1. Devrim Gülle dedi ki:

    BioClub Türkiye Profesyonel Solucan Gübresi Üretim Tesisi Kurulumu ve İşletme Desteği
    Siz de artık hakettiğiniz parayı kazanabilmek veya çocuklarınıza daha verimli topraklar ve daha sağlıklı bir gelecek sağlayabilmek içinsolucan gübresi üretenler kervanına katılmak istiyorsanız, ancak nereden başlamanız gerektiğini bilemiyorsanız, internetteki bilgi kirliliğiarasında kafanız karışmışsa ve profesyonel bir kurumun uzmanlarındandestek almak istiyorsanız Türkiye’nin neresinde olursanız olun lüfen çekinmeden arayınız.
    0216 606 1 601

Yorum Yaz