Ortak Hisseli Tapuya Kredi

Ortak Hisseli Tapuya Kredi


Ortak hisseli olan bazı evler, tarlalar ya da diğer taşınmazlar olabilir. Bu evlere yani hisseli tapuya kredi çekmek isteyenler de olabilir. Bu durumdaki yerlere yani ortak hisseli yerlere kredi çıkması mümkündür. Ama hissedarlar olduğu için ortak kredi ya da daha farklı bir formül uygulanmaktadır. Ortak tapuya kredi veren bankaları sizin için inceledik.

Kredi çekmeden önce bilinmesi gerekenler

Sponsorlu Bağlantılar

Türkiye’de miras sonrası ortaya çıkan sorunlar çoğu zaman tam çözülemeden ilgili miras kalan yerler satılmaktadır. Mirasçılar tapuda hisse paylaşımı yapmadan direkt satış yaparak işin kolay yolunu seçmek istemektedir. Miras olayının ayırca malı satın alacak kişiler için de önemli noktaları vardır. Ortak hisseli tapulu malın alımı da her hissedarın haberdar edilmesi ve gerekirse tek tek onay alınması gerekmektedir. Hem alıcı hem de satıcılar için bu konuda önemli noktalara değindik.

Hisseli Tapuya Kredi Başvurusu

Ortaklaşa ev, arsa almayı düşünüyorsanız ya da hisseli bir evi kredi çekerek almak istiyorsanız hisseli tapuya finansman konusunu iyi bilmeniz gerekmektedir. Evin ya da diğer taşınmazların hissedarları satış için onay vermesi durumunda eve finansman çıkar. Hisseli tapu bir gayrimenkulün üzerinde birden çok kişinin hak sahibi olduğu resmi evrakı ifade eder ve birçok konutta bu tapu uygulamasını görmek mümkündür. Hisseli tapu tercihi ise daha çok kişilerin tek başlarına ev almaya güçlerinin yetmediği zamanlarda tercih edilir. Bu yöntem genellikle oturmak amacıyla alınan evlerde değil de yatırımlık amaçlı alınan evlerde uygulanıyor. Kişiler birlikte bir ev alıyorlar ve evin tapusunda bütün ortakların isimleri yazıyor. Ödemelerini de  birlikte yapıyorlar.

Ortak Hisseli Tapuya Kredi Verme Yöntemleri

Daha önce bankalar hisseli tapulu eve kredi verirken ortakların aile bireylerinden, kan bağı ile bağlı olmalarını istiyordu. Fakat son zamanlarda bu genişletilmiştir ve böyle bir istek bazı bankalar tarafından aranmaz olmuştur. Bankalar genel tapuya para verirken iki yol takip ediyorlar. Birincisi tek tapu üzerine finansman çıkartarak birisini borçlu birisini de kefil gösterme yöntemidir. İkincisi ise her alıcının kendi üzerine bankanın kredi vermesidir. Bu yöntemde her ortak kendi parasını çekmiş olur. Hisseli tapuya kredi çekebilmek için bu şart koşulmaktadır.

Ziraat Bankası Ortak Konut Kredisi

Birden çok payı olan tapuya kredi veren bankalar arasında ilk olarak Ziraat Bankasını gösterebiliriz. Banka, konut mortgage kapsamında düzenli geliri bulunan en az 2, en fazla 5 kişiye kadar konut desteği veriyor. 120 aya kadar vadelendirilebilen ortak tapu finansmanını ortaklardan birisi, birkaçı veya tümü kullanabiliyor. Bu sayede banka yüksek tutarlardaki evlere dahi kolaylıkla konut kredisi sağlamış oluyor.

Hisse Tapulu Eve Denizbank Kredisi

Hisseli mal satışlarında müşterilerine destek veren bankalardan birisi de Denizbank’tır. Denizbank, ortak mortgage uygulaması ile 4 kişiye kadar ev kredisi veriyor. Ortakların her biri birbirinden bağımsız olarak istedikleri vadede konut kredisi kullanabiliyorlar. Banka, maksimum 300 ay gibi uzun bir vade seçeneği sunuyor. Verilecek toplam kredi evin ekspertiz değerinin %75’i oranında olabiliyor.

Yapı Kredi Ortak Ev Kredisi

Bazı bankalar ortak hisseli tapuya kredi verirken hisseli tapuyu tek tapuya çevirme talebinde bulunabilir. Fakat belirttiğimiz bankalarla birlikte Yapı K. bankasında böyle bir talep yoktur. Yapı Krd, mortgage uygulamasında ortaklar arasında kan bağı zorunluluğu da aramıyor. Kişiler ayrı ayrı başvuruda bulunabiliyorlar ve bankanın verdiği toplam limit evin ekspertiz değerinin %80’i kadar olabiliyor.

Kredinizi biz çekelim siz ödeyin sistemi için bu yazımıza bakabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Etiketler:

Yorum Yaz