Ekonomi

Okuyan Öğrencilere Maaş Yardımı

Sponsorlu Bağlantılar

Yoksul aileler için SEG yani sosyal ve ekonomik destek programı çerçevesinde fakir ailelerin çocuklarına okul yardımı, eğitim desteği ve para yardımı yapılmaktadır. Bunlar öğrenci bursu, öğrenci kredisi adı altına bilinse de bu sosyal devlet gereği olarak yapılmaya devam edilmektedir. Yoksul ailelere 821 TL çocuk desteği sağlanarak okuyan öğrencilere maaş yardımı yapılacaktır. Çocuk desteğine zam! Var mı? Var olan destekler ve yeni öğrenci yardımları başvuruları hakkında her şey.

Devletten Okuyan Öğrencilere Çocuk Parası

Okumayı teşvik için birçok ilde okuyan okula devam eden annelere çocuk parası adı altına para verilmektedir. Çocuk parası 2018’de ne kadar olacak diye merak edenler için bunun Sosyal Politikalar Bakanlığı belirlediği ve henüz kesin bir şeyin olmadığını söyleyebiliriz.
Günümüzde tek çocuğu okutmak bile zor iken birden fazla çocuğu olup da çocuklarını okutup, onlara iyi bir gelecek hazırlamak isteyen aileler ne yapmalı?

Sponsorlu Bağlantılar

Ya çocuklarını kıt kanaat kazandıkları para ile okutmaya çalışacaklar, ya da maddi imkânsızlıktan dolayı okutamayacaklar. Okumak isteyip de okuyamayan çocuk da toplumda muhtemelen eriyip gidecektir. Bu ikinci durumun olması içten bile değildir. Son dönemlerde eğitim adına hükümet tarafından gerçekleştirilen okuyan öğrencilere verilen destekle hem ailelerin, hem de çocukların geleceğe güvenle adım atmalarını sağlamıştır. Devletin hazırlamış olduğu ve uygulamaya başladığı projeleri sizler için değerlendirdik.

Devlet, Öğrenciyi Maaş Yardımıyla Destekliyor

Aile Ve Sosyal Politikalar kapsamında hazırlanan destek politikası 2017 yılında uygulamaya girmiştir. Maddi durumdan dolayı okutamayan ailelere destek amaçlı öğrencilere verilen SED ( sosyal ekonomik destek ) adı altında yürütülmektedir. Öğrenciye verilen destek miktarı çocuğun eğitim durumuna göre değişmektedir. İlkokul, ortaokul, lise, üniversite göre değişmekte olup verilen maddi destek ailelerin durumları düzelinceye kadar devam edecek düzelince de yardım sona erecektir. SED ‘in verilmesindeki temel faktör okutamayan çocuğuna teşvik ile okutma ile beraber çocukları topluma kazandırarak iyi bir vatandaş olmalarını sağlamaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sosyal Ekonomik Destek Nasıl Temin Edilir?

Maddi durumu elverişsiz olup, çocuğunu okutamayan aile valilikler aracılığı ile Sosyal Aileler Politikalar Bakanlığı’na dilekçe ile başvurusunu yapar. Başvuru değerlendirmeye alınır, değerlendirme sonucu ailenin maddi durumu incelenir ve gerçekten maddiyat okutmaya elverişsiz ise öğrenciye maaş bağlanır. Maaş karşılıksızdır. Maddi destek verilen ailenin durumu düzeldiğinde maaş yardımı kesilmektedir. Fakat ders durumu iyi olan öğrenci bursluluk sınavına girip başarılı olduğu taktirde eğitim dönemi boyunca devletten burs almaya devam edebilir.

Çocuk Maaş Yardımı Ne Kadardır?

Devletten destek almada yardım, öğrencilerin eğitim durumlarındaki masraflarına göre belirlenmiştir. Aylık olarak yardımlar verilmektedir. Okul öncesi çocuk yardımı; 456 TL İlkokul öğrencisine; 684 Orta Öğrenim öğrencisine; 730 TL Üniversite öğrenimine; 821 TL yardım yapılmaktadır. Bu yardım ile öğrencilerin eğitimlerine sıcak aile yuvalarında devam etmeleri hedeflenmektedir.
Devlet tarafından sadece maddi yardım yapılmamaktadır. Eğitime destek verici pek çok yardım bulunmaktadır. Yapılan bu yardımları sizler için hazırladık. Makalemizi incelemeye devam edin.

Okuyan Çocuklara Eğitim Yardımları

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından çocuklarını maddi durumdan okutamayan ailelere maddi yardımın yanında ücretsiz kitap yardımı, kırtasiye yardımı, öğlen yemeği gibi yardım imkânlarını da sunarak maddi imkânı iyi olan vatandaşların çocuklarıyla aynı imkânlar sağlanmış, fırsat eğitimde fırsat eşitliği sağlanmıştır. Bakanlığımız fon kaynağının birçoğunu yardımlara ayırmıştır.

Okula Gidenlere Eğitim Materyali Yardımı

Maddi durumu yetersiz olan öğrencilerimize bakanlığımız bünyesinde oluşturulan vakıflardan önlük, kalem, ayakkabı, çanta gibi ihtiyaçları temin edilmiştir.

Öğrenci Öğle Yemeği Yardımı

Taşımalı eğitim uygulamasının başladığı dönemde öğrencilerin servisle merkezlerdeki okula vasıta ile gidip , öğlen aralarında mağdur olmamaları için verilmeye başlanmıştır.2003-2004 Eğitim Öğretim yılında uygulama başlamış olup , uygulamayı il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri yürütmektedir.Yapılan bu yardım fon dan karşılanmaktadır.


Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copyright © 2011 - Dunden.com Bütün Hakları Saklıdır. ®™-
Yasal Uyarı: Sitemizde senetle borç veren yerler hakkında verdiğimiz bilgiler tamamen BDDK denetiminde çalışan Faktöringler ve Bankalar için geçerlidir. Bunun dışında borçlar kanununda " Başkasına kazanç sağlayıcı borç para verilemez" maddesi dolayısı ile tefecilik sayılacak fiillere hiçbir okuyucumuz yönlendirilemez. Vermiş olduğumuz bilgiler böyle bir suçun olduğunu ve acil nakit ihtiyaç varsa bile bunun banka ya da faktöringlerden karşılanması gerektiği ile kısıtlıdır. Sitemizin ismini kullanarak kredi ve borç para veriyoruz diyenlere inanmayın. Sayfamız okuyucularımız için finansal rehberlik hizmeti vermektedir. Bunun dışında kredi verme ve krediye aracılık etmek gibi bir görevi yoktur. Krediye ihtiyacı olan kişiler bunun için yasal banka ya da özel finans kurumlarına başvuru yapması gerekmektedir. Site yönetimi .
İLETİŞİM : dundenekonomi@gmail.com

To Top