Memur Haberleri

OHAL Komisyonunda Banka Ve Sendika Kriter Dışına İtilebilir!Banka ve Sendikadan Dolayı İhraç Olanlar İçin OHAL Komisyonu İade Kararı Verebilir?

Geçtiğimiz günlerde çıkan yeni KHK ile göre iade edilen Milletvekili yakını bir memurun durumu, bazı ihraç olan memurlar için heyecan yarattı. Özellikle bankaya para yatırmış ve sendikaya üye olmuş olan memurların bu kriterlerden dolayı ihraç edilmesine rağmen, vekil yakının iade edilmesiyle birlikte; OHAL komisyonunda, banka ve sendika gibi daha önce devlet kontrolünde olan kurumlar ile ilişkili olan memurların durumunun tekrar değerlendirilmeye alınacağı tahmin edilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

14 Eylülden itibaren ilk KHK ‘dan başlayarak ihraçlara yönelik olarak itirazların değerlendirilmeye başlanacağı açıklanmıştı. En büyük ihraç KHK’sı olan 672 sayılı KHK ile 50 bin kişi ihraç olmuştu. Sendika ve banka gibi çok tartışılan kriterler ilk defa bu KHK ile belirlenmiş ve buna göre ihraçlar yapılmıştı.

 

672 Sayılı KHK  ile İhraç Olanlar Ne Zaman Değerlendirilme Alınacak?

Birçok hukukçu ve siyasetçi OHAL komisyonunun yıllarca çalışmasın rağmen istenen sonucu veremeyeceği konusunda bazı eleştirilerde bulunmaktadır. Çünkü sadece 7 kişilik komisyon oy verme işlemi yapacaktır. Yani diğer yardımcı personel olarak komisyonda görev yapacak olan yaklaşık 200 kişi sadece evrak tasnif ve kayıt gibi arka plan işlerini yürütecekken, ihraç olan memurların itirazını ise asıl olarak 7 kişilik komisyon değerlendirip oylayacaktır. Bu noktada eğer toplu bir değerlendirme yapılmaz ise bütün itirazların sonuçlanması için yıllarca beklenecek.

Sponsorlu Bağlantılar

OHAL Komisyonu

Belirleyici Olacak Olan 672 Sayılı KHK İle İhraç Olanların Durumudur?

672 sıralı KHK ile ihraç olanların ilk itirazları değerlendirmeye başlandığında, Sendika ve banka gibi tartışılan kriterlerden dolayı ihraç olanların durumu da netleşmiş olacaktır. İlk kararlar sonrası sendikanın kriter olmaya devam edeceğinin anlaşılması üzerine,  ilk itiraz merci olan idare mahkemelerine tekrar başvurular başlayacaktır.

Burada önemli bir soru akla gelmektedir; Sendikanın, bankanın halen kriter olarak kabul edilmesi durumunda,   itirazlarının değerlendirilmesini bekleyen ve yine sendika ve bankanın ihraç olan diğer kişiler ne yapacaktır? Çünkü bazı memurlar, 677,678 gibi KHK ile sendikadan ve bankadan dolayı ihraç oldular. Bu kişiler sonuç çıkmayacağını bilmesine rağmen bekleyecek mi yoksa emsal kararları göstererek idari mahkemelere gidebilecek mi?

 İHRAÇLAR İLE İLGİLİ REFERANDUM YAPILSIN TEKLİFİ Tıkla

 

AİHM’in Gözü OHAL Komisyonunda

AİHM kendisine yapılan on binlerce başvuruyu tek çırpıda reddetmişti. Bunun temel sebepleri arasında; AİHM’nin iş yükünün azaltılması ve Türkiye’nin kendi içinde bu sorunu çözebilecek hukuki alt yapıyı kurması sayılabilir. Özellikle OHAL komisyonu AİHM’yi hemen ikna etmeye yetti; ama bu durum sürekli olmayacaktır. Çünkü, kendisine yapılan eleştirileri cevaplayan AİHM yetkilileri, OHAL komisyonunun nasıl çalışacağını aktif bir şekilde takip edileceği yönünde net bir açıklama yaptı. Yani AİHM, OHAL komisyonunun her aşamasını, gerek gözlemciler gerekse başka kanalları kullanarak takip edileceği ve bununla ilgili gerek gördükleri zaman uyarıların da yapılacağı tahmin edilmektedir.

www.dunden.com 

Aktif Link Verilmeden Kopyalanması Yasaktır

 

İHRAÇLAR İLE İLGİLİ REFERANDUM YAPILSIN TEKLİFİ Tıkla

 

Sponsorlu Bağlantılar

2 Comments

2 Comments  1. halil

    11 Eylül 2017 at 21:49

    Yılan hikayesine döndü.

  2. halil

    30 Ağustos 2017 at 17:37

    Kaynağı nedir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copyright © 2011 - Dunden.com Bütün Hakları Saklıdır. ®™-
Yasal Uyarı: LÜTFEN DİKKAT! dunden.com sitesi üzerinden yasal kurumlardan kredi çekme, senet ve çek tahsil eden banka ve faktöringler hakkında bilgi verilir. Kesinlikle kredi verilmez ve kredi için aracılık edilmez. Banka ve yasal özel finans kurumları dışında kredi veren yerler yasa dışı çalışır. Tefecilik kesin suçtur. Yazdıklarımızı tam okumayan ya da okuduğunu anlamayan kişiler ısrarlar kredi çekmek için numarasını yorum kısmına yazıyor. Lütfen numaranızı yazmayın. Numaranızı gören art niyetli dolandırıcıların " Kredi veriyoruz" diye sizi ön ödeme istemek için sık sık aradıklarını öğreniyoruz. Bu kişilerin dunden.com ile bir ilgisi yoktur. Sizi arayan kişileri iletişim kısmını kullanarak bize bildiriniz. Savcılığa gerekli şikayetler yapılacaktır. Okuyucularımızın dolandırıcılık noktasında yapacakları hatalardan sitemiz asla mes\'ul değildir. Sitemizde senetle borç veren yerler hakkında verdiğimiz bilgiler tamamen BDDK denetiminde çalışan Faktöringler ve Bankalar için geçerlidir. Bunun dışında borçlar kanununda " Başkasına kazanç sağlayıcı borç para verilemez" maddesi dolayısı ile tefecilik sayılacak fiillere hiçbir okuyucumuz yönlendirilemez. Vermiş olduğumuz bilgiler böyle bir suçun olduğunu ve acil nakit ihtiyaç varsa bile bunun banka ya da faktöringlerden karşılanması gerektiği ile kısıtlıdır. Sitemizin ismini kullanarak kredi ve borç para veriyoruz diyenlere inanmayın. Sayfamız okuyucularımız için finansal rehberlik hizmeti vermektedir. Bunun dışında kredi verme ve krediye aracılık etmek gibi bir görevi yoktur. Krediye ihtiyacı olan kişiler bunun için yasal banka ya da özel finans kurumlarına başvuru yapması gerekmektedir. Site yönetimi .
İLETİŞİM : dundenekonomi@gmail.com

To Top