KOSGEB’İN Desteklediği İş Alanları

KOSGEB’İN Desteklediği İş Alanları


İş yapmak isteyenlere devlet tarafından sürekli teşvik paketleri çıkmaktadır. Özellikle Kosgebin desteklediği alanlar ile ilgili olarak sürekli olarak yeni teşvikler yayınlanmaktadır. Son olarak geçen ay Cumhurbaşkanı tarafından bir dizi teşvik, hibe ve kredi desteği paketi açıklandı. Buna göre devlet; esnafa, girişimcilere nefes kredisi adı altında KOSGEB ve esnaf kefalet aracılığı ile kredi verecektir. Bu kredi düşük faizli olup isteyen birçok kişiye kolay şekilde verilecektir.

Devlet desteklemeleri sunarken en büyük kanal olarak KOSGEB’den yararlanmaktadır. Yani geri ödemesiz olsun ya da düşük faizle olsun genelde esnaf ve diğer KOBİ’lere KOSGEB vasıtası ile kredi, hibe ve ekipman desteği sunulmaktadır. KOSGEB aracılığı ile devletin desteklediği sektörler aşağıda sıralanmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KOSGEB uzun yıllardır küçük ve orta ölçekli işletmelerin geliştirilmesi için desteklemeler veriyor. Zaman zaman güncellenen destek verilen sektörler 2018 yılı için de açıklandı.

KOSGEB Desteği İle Kurulacak İşletmeler

KOSGEB, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından kurulmuştur. Bu kapsamda destek alanlar da daha çok bilim, sanayi, teknoloji ile ilgili, modern dünyanın ihtiyaçları merkezlidir. En güzel yanı ise Türkiye’nin her yerinden kredilere başvuruların yapılabilmesi ve işletme kurmak için destek alınabilmesidir.

KOSGEB’in desteklediği sektörler aynı zamanda nace kodu dediğimiz kodlarla duyurulur ve başvuru yapılırken KOSGEB nace kodu sorgulama işlemlerini doğru yapmak gerekir. Kurum tarafından destek sağlanan alanlar şunlardır;

 • B – Madencilik ve Taş Ocakçılığı
 • C – İmalat,
 • D – Elektrik, Gaz, Buhar ve İklimlendirme Üretim ve Dağıtım,
 • E – Su Temini; Kanalizasyon, Atık Yönetimi ve İyileştirme Faaliyetleri,
 • F – İnşaat,
 • G – Toptan ve Perakende Ticaret; Motorlu Kara Taşıtlarının ve Motosikletlerin Onarımı,
 • H – Ulaştırma ve Depolama,
 • I – Konaklama ve Yiyecek Hizmeti Faaliyetleri,
 • J – Bilgi ve İletişim,
 • K – Finans ve Sigorta Faaliyetleri,
 • M – Mesleki, Bilimsel ve Teknik Faaliyetler,
 • N – İdari ve Destek Faaliyetleri,
 • R- Kültür, Sanat, Eğlence, Dinlence ve Spor,
 • S – Diğer Hizmet Faaliyetleri.

KOSGEB’in Desteklemediği Sektörler

Her başlık kendi içinde alt kategorilere ayrılmakta ve bu sayede KOSGEB’in desteklemediği sektörler neredeyse yok hükmüne düşmektedir. Çünkü kurumun asıl önem verdiği üretim ve istihdamdır. Projeniz bir şekilde üretim odaklı ve istihdam sağlayacak nitelikte ise KOSGEB desteği almanız için hiçbir engel yoktur.

Örneğin, inşat desteği;  bina yapımından köprü yapımına, tünel yapımından yıkım işlerine, sıva işlerinden elektrik tesisatlarına kadar inşaatla alakalı akla gelebilecek her konuyu içine almaktadır. KOSGEB desteği alan iş fikirleri ve projeler incelendiğinde de ne kadar geniş bir destek alanı olduğu rahatlıkla görülebilmektedir.

KOSGEB desteği alabilmek için ön şart girişimcilik eğitimini başarıyla tamamlamak ve sertifika almaktır. Bundan sonra başvurunuzu yapmak ve iş fikrinizi bütün detaylarıyla, usulüne uygun biçimde inceleme heyetine takdim etmektir. Sonrasında %60, %70, %80 gibi oranlarda rahatlıkla destek alabilirsiniz.

Esnaf Kredisi yapılandırma için bakınız.

Yatırım tavsiyesi isteyenler için şunu ifade edebilir. Yatırım yapmadan önce kosgeb’e giderek hangi alanlarda faaliyet yürütebileceğinize ve hangi sektörde ne kadar kazanabileceğinize karar verebilirsiniz. Kosgebin desteklediği alanlar konusunda iyi bir tercihte bulunursanız en baştan doğru adımı atmış olursunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

Etiketler:

Bu yazı için 1 yorum yapıldı: 1. Anonim dedi ki:

  kosgeb destekli kredilerin verildiği alanlar

Yorum Yaz