KOSGEB Kredisi Başvuru Şartları

KOSGEB Kredisi Başvuru Şartları


KOSGEB kredileri için başvuru alınmaya devam edilmektedir. Desteklerden yararlanmak isteyen KOBİ, esnaf, bayanlar, öğrenciler, genç girişimciler ve diğer herkes için bir destek alanı mevcuttur.  KOSGEB kredisi başvuru şartını ve kurumun destek verdiği alanların listesini de aşağıda yazarak, bu konuda bilgi vereceğiz. Esnaflara ve diğer tüm girişimcilere nakit imkanı sağlamak ve planlı üretim yapılması gayesi ile 1970’li yıllarda ekonomi kurulu koordinasyonu ile kurulmuş bir kurumdur.

Şimdiye kadar yüz binlerce genç girişimciyi iş yeri sahibi yapmış ve iş yeri sahibi olanları da daha büyük kapasiteye taşımıştır. Kosgeb kredisi başvuru şartlarını tamamlayan herkese üst limiti 200 bin TL olan krediler verilmektedir. Bunların bir kısmı tamamen geri ödemesiz, bir kısmı da faizsiz şekilde geri ödemelidir. Nakit ödemeler başlasa bile belli bir süre kurum denetmenleri dükkanları kontrol ederek paranın amacına uygun kullanılmasını takip etmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KOSGEB Kredisi İçin Kayıt Şartı Aranmaktadır

Hibe ve desteklerden yararlanmak adına öncelikle KOSGEB’e üye olunmalıdır. Bunun için giriş yaptıktan sonra şifre ve kullanıcı almak gerekmektedir. Bu hem esnaf hem de KOBİ’ler için geçerlidir. Üye olan KOBİ’ler daha sonra KOBİ beyannamesi dolduracak ve kredi başvurusu için veri tabanına kayıt olacaklardır. Bununla birlikte dediğimiz gibi menüden girişten girip bütün bilgilerinizi, vergi numaranızı yazmanız gerekmektedir.  Bu şekilde kayıt birkaç dakikada yapılabilmekledir.

KOSGEB 300 BİN TL HİBE VE 700 BİN TL FAİZSİZ KREDİ

Devlet, katkılı kredileri dağıtmak amacıyla kesenin ağzı açıldı. Daha önce 700 bin faizsiz ve 300 bin hibe şeklinde açıklanan kredilere ek olarak ayrıca 5 milyon üst sınırı bulunan ve %70 hibe olan yeni KOBİ destek paketleri müjdesi verildi. Kredi limiti olarak ilk etapta 700 bin TL faizsiz ve 300 bin TL geri ödemesiz kredi dağıtılması planlanmaktadır. Söz konusu desteklerin alınabilmesi isteniyorsa her şekilde girişimcilik kursunun alınması gerekmektedir.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Başvurusu

Kurumdan kredi almak için başvuru yapan genç girişimciler, bayanlar ve işletme açmak isteyenler KOSGEB işletme kredisi ve girişimcilik kredisi için bu kurslardan geçmesi gerekmektedir. Girişimcilik kursları 32 saat sürmektedir.  KOSGEB girişimcilik  3 gün sürmektedir. Bu kurslarda, işletme bilgileri verilmektedir. Ve ücretsiz olarak verilmektedir.

500 Bin TL KOSGEB KOBİ Destek Kredisi 

KOSGEB’e üye olan KOBİ’ler işletme büyütmek amacıyla kredi alabilir. KOBİ Kredi limitleri 500 bin TL’ye kadar çıkmaktadır. Bazı KOSGEB’ler büyük KOBİ’ler teminat karşılığında 1.5 milyon TL kadar kredi vermektedir. Daha önce 150 bin tl kredi veriliyordu. Bunun 50 bin tl’si geri ödemesiz hibe şeklinde iken 100 bin TL’si de faizsiz işletme kredisi şeklinde idi. Bu destek devam etmekle birlikte şu anda ayrıca ek 500 bin’lik bir destek paketi daha açıklanmış oldu.

Başvuru Formu ve İş Planı Hazırlama

Başvuru formunu dolduran kişiler daha sonra işletmeleri için gerekli iş planını hazırlayıp, kuruma teslim etmelidir. Bu iş projesi Danışmanlık firmaları tarafından hazırlanmaktadır. İş planı kabul edilenlere 150 bin TLye kadar kredi verilmektedir. KOSGEB 50 bin TL hibe verirken, 100 bin TL faizsiz kredi de vermektedir.

Bayanlara %90 Erkeklere %70 Hibe Verilmektedir

KOSGEB genç girişimcilere de destek vermektedir. Başvuru yapan bayan girişimcilere %90 oranında hibe verilirken, erkek girişimcilere ise %70 oranında hibe vermektedir. Örneğin bir bayan işletmesi için 40 bin TL harcama yaptı ise KOSGEB bunun %90 ı olan 36 bin TL’yi hibe olarak ödeyecektir.  Yeni girişimci desteği ile işletme sahibi olmak isteyen erkek-bayan herkese faizsiz, ertelemeli ve hibe krediler verilmektedir

KOSGEB Kredisi Başvuru Şartları 2018

KOSGEB Kredisi Başvuru Şartları 2018

Başvuru İçin Gerekli Evraklar

Başvuru yapacak olan kişilerin her şeyden önce T.C vatandaşı olması gerekmektedir. Yabancılar KOSGEB kredisi alamaz. 18 yaş şartı bulunup aynı zamanda KOBİ’ler ve esnaflar için ayrı şartlar da bulunur. Diğer yandan hapishaneden çıkanlar yani Mahkumlar için KOSGEB destekleri de bulunur. Eğer yeni işletme kurulacaksa daha önce aynı kredinin yani kosgeb kredisinin alınmamış olması gerekmektedir.

Kosgebin desteklediği alanlar

Evrak olarak; ikamatgah belgesi, kimlik belgesi, esnaflar için vergi beyannamesi, ruhsat, iş yeri planı, geliri olmayan kişilerden ise SSK dökümü istenmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Etiketler:

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:  1. Esra dedi ki:

    Merhaba elimdeki ticketlaeı bozdurmak istiyorum
    Yardımcı olabilirmisiniz

    g_sahin05@hotmail.com

Yorum Yaz