İcradan Araba Alma

İcradan Araba Alma


Araç fiyatlarının çok yüksek olması nedeni ile birçok kişi ucuz araba alma yolu olarak icradan araba almak gibi mezat yöntemlerini kullanmaktadır. Bu yazımızda icardan araba prosedürlerinden bahsedeceğiz. İcralık araç alma şartları hakkında kaleme aldığımız bu yazımızda, ihale ile araç almak ile ilgili tüm detayları paylaşıyoruz.

Haciz işlemleri uygulanmış araçlar icralık olur ve zaman zaman çok uygun fiyatlarda maliye müdürlükleri tarafından satışa sunulur. Birçok kişi bu işlemin yapıldığını duysa da icradan araba almak konusunda pek fazla fikir sahibi değildir. Öncelikle, Türkiye’de yaygın olan bir inanış vardır; ağlayanın malı güldürmez diye. Çünkü, borçlar yüzünden el konulan mallar çok ucuz yöntemler ile mezat yolu ile satılmakta ve borçlu kişi daha da mağdur olmaktadır. Fakat, malın satılması bazı durumlarda borçlu kişinin daha da avantajına olmaktadır. Satış gerçekleştiği anda en azından bir kısım borçları ödeneceği için borçlu bunun yapılmasını kabul etmektedir. Biz yazıyı kaleme alırken alıcı ve borçlu mağdur kişilerden ziyade satışların nasıl olduğunu ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini yazdık.

Sponsorlu Bağlantılar

İcralık Olan Arabalar Ucuza Satılır

İcralık ucuz araba ilanları ve icradan satılan arabalar 2018 yılında da devam etmektedir. Borcu olan kişilerin borçlarını ödeyememesi sonrası araçları icralık olmaktadır. Fiat, Renault, Mercedes, Opel, BMW, Doblo, Megane, Wolksvagen, Hundaı, Audi, Ford, Toyota, Honda ve diğer tüm modeller icradan satılmaktadır.

Hazinenin haciz işlemleri uyguladığı arabalar otoparklara çekilir ve bir süre sora da satışa çıkarılır. İcra dairelerinin satışa çıkardığı bu arabalar çoğu zaman piyasa değerinin altında bir rakama satıldığı için bu işi bazı kişiler sıklıkla tercih eder. Bu kişiler için bu yol bir nevi ticarete dönüşmüş bir gelir kapısı haline gelmiştir. Fakat icradan araba alanlar sadece bu kişiler değil, sıradan kişiler de olabilir. Araçların satışı ihale ile olduğu için bu ihalelere başvurma şartlarını yerine getiren herkes ihaleye girebilir.

İcradan Araba Almak Mantıklı Mı?

İcra müdürlüklerinin belirlediği araç ihalelerine katılmak için bir miktar teminat yatırılması zorunludur. Yatırılacak teminat araca göre değişir ve önceden icra müdürlükleri vasıtasıyla duyurulur. Teminat yatırılması ihaleye katılan herkesin ihaleyi kazanmak için uğraşacağını anlamına gelir. Bu yüzden icradan alınacak aracın piyasa değerinin çok altında olacağını her zaman kestirmek imkansız olur. Bu yüzden icradan araba almak mantıklı mı derseniz, bu durum ihaleye göre ve araca göre değişir. İhaleye katılanlar müdürlüğün belirlemiş olduğu bir açılış fiyatı üzerinden teklif vermeye başlarlar ve bu teklifler bazen piyasa değerinin üzerine dahi rahatlıkla çıkabilir. Bunun için kişinin ihalesine gireceği aracı göz önünde bulundurması ve şartları sağladığı taktirde başvurması gerekir.

İhale Yolu İle Araba Satın Almak

İcradan satışa çıkarılan bütün araçlar ihale sonucu satılır. Bu ihaleler il bazlı olarak Adalet Bakanlığı icra malları satış portalından ve resmi ilan portalından takip edilebilir. Buralarda ihaleye çıkarılacak aracın bilgileri ve detayları yer alır. Her ihale için şartname bulunur ve şartnamede istenen belgelerin önceden hazır edilmesi gerekir. Belirtilen teminat miktarının da hazırlanması zorunludur. İhaleler çoğu zaman iki kez yapılır. Eğer ilk ihalede araç satılmaz ise ikinci ihalede bedel biraz daha düşer. Fakat ihaleye girmeden önce aracı görmeye çalışmalısınız. Çünkü ihalede yer alan yazılı detayla kimi zaman araçla uyumlu olmayabilir. Araçlar otoparkta tutulduğu için otoparkçılar özen göstermez ve araçlarda hasar oluşabilir.

İcradan alınan araç kaç günde teslim edilir

İhale esnasında verilen teklifler iyi gözlemlenmeli ve ona göre teklif verilmelidir. Bu sayede uygun oranlarda araç almak mümkün olur. İcradan alınan aracın masrafları içinde KDV ve damga vergisi vardır. Bunun dışında diğer masraflar borçluya yansıtılır. İhalesini kazandığınız arabaların işlemlerini hallederek aracı otoparktan çıkarmaya hak kazanırsınız. İcradan alınan araç kaç günde teslim edilir diyorsanız 10 gün içinde satış ücretini yatırmanız gerekir ve muhtemelen 15 gün içinde aracı alıp gidebilirsiniz. İcradan araba almak hakkında sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Etiketler:

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:  1. İcradan Araba Nasıl Alınır

Yorum Yaz