Devlet Destekli Hayvan Kredisi Veren Bankalar ve Kurumlar

Devlet Destekli Hayvan Kredisi Veren Bankalar ve Kurumlar


Türkiye’de çiftçilerin en büyük avantajı devlet destekli hayvan kredisi veren birçok kurumun olmasıdır. Başta Ziraat Bankası olmak üzere, besi kredisi veren TKDK,  sıfır faizli koyun kredisi ve diğer tüm hayvanlar için yardımda bulunan kurumlar hakkında bilgi vereceğiz. En düşük faizli hayvancılık kredisi ve geri ödemesiz hayvancılık kredisi için şu aralar bankalar kredi kampanyaları yapıyor. Avrupa Birliği her sene katılım öncesi hibe krediler vermektedir. Bu kredilerde aslan payı genelde çiftçilere verilmektedir.

Yazımızın ilerleyen bölümlerinde hayvan kredisi veren bankaları yazdık. Şimdi devlet tarafından verilen bazı besi kredilerinin şartları hakkında bilgi verelim.

Sponsorlu Bağlantılar

Devlet Destekli Hayvan Kredileri

Devlet değişik şekillerde kredi desteği sunmaktadır. Bu krediler; İPARD kapsamında, TKDK Kapsamında ve Genç Çiftçi projesi kapsamında verilmektedir.

Devletin desteklediği hayvan kredisi için birçok kuruma yetki verilmiştir. Besi kurmak isteyen kişiler, bunun için girişimcilik kurslarına katılabileceği gibi sermayesini doğru kullanarak da yüz binlerce TL devlet katkısı alabilir. Bazı büyük çiftçiler, kendi besilerini kurarak, önce cebinden harcama yapar ve daha sonra değeri 500 bin TL’yi bulan hibe destekleri alabilir. Bununla ilgili diğer küçük çiftçiler için de inek ve koyun kredisi verilmektedir.

Büyük kredilerden yararlanmak isteyenler bunun için 500 üstü  koyun, keçi beslemek durumundadır. Ayrıca süre istihdam desteği almak isteyenlere 5 bin TL hibe desteği verilmektedir.

Genç Çiftçilere Hayvancılık Hibesi 2018

Köye dönüş projesi kapsamında son 3 senedir devam eden 30 bin hibe projesi 2018 yılında devam ettiriliyor. Şartları taşıyan geçlere devletten 30 bin TL hibe verilmektedir. Hibe almak isteyenler bunun için köye muhtar onayı ile dönüş yaptığını göstermek durumundadır. Yaşı 40’ın altına olanlar sürekli köyde oturacağını kanıtlarsa yine bu krediyi alma şansı olabilir. Genç çiftçi hibe kredisi 2018 yılında devam edecektir. Bu şekilde binlerce kişi hayvancılık girişimcilik hibesi alacaktır. Bu devlet desteği için istenen belgeler bulunmaktadır.

30 Bin TL Hayvancılık Kredisi İçin İstenen Belgeler

 • Bunun için istenen en önemli şart kişinin çiftçi kayıt sistemine kayıt olması gerekmektedir.
 • Kırsal alanda ikamet etmek
 • Genç çiftçi kredisi için 18-40 yaş arası olmak
 • Kara listede olmamak
 • Aynı dönemde başka besi kredisi almamış olmak

Yukarıda belirtilen krediler özel köye dönüş kredileri kapsamında değerlendirilmektedir. Ayrıca bakanlıkların yapmış olduğu farklı desteklemeler de bulunmaktadır. Tarım Bakanlığının yaptığı desteklemeler bu gruba girmektedir. Aşağıda detayları verdik.

Tarım Bakanlığı Destekli Hayvancılık Kredisi

Tarım bakanlığı AB projeleri kapsamında bazı hibeler vermektedir. Özellikle bayanlara, ev hanımlarına, gençlere daha fazla iş hayatına katılmaları ve üreticilik yapmaları için binlerce TL AB destekli hayvan kredisi vermektedir. Bu krediler bankalar aracılığı ile verilmektedir. Tarım bakanlığı ile iş birliği içinde olan bankalar;

 • Ziraat Bankası
 • Halkbank
 • Deniz Bank
 • Finansbank
 • Vakıf Bank
 • Yapı Kredi Bankası
 • Şeker Bank
 • ING Bank
 • Ak Bank
 • TEB Bankası
 • ICBC Bank

Bu sayılan bankalar Tarım Bakanlığı ile yapılan protokol gereği kendisine kredi onayı çıkan çiftçilerimize hayvancılık kredisi vermektedir. Bu kredilerin şartları ve başvuru ile ilgili bazı detayları videoda bulunmaktadır.

İPARD Hayvan Kredisi Şartları ve Başvuru

Bu krediler belli planlamalar dahilinde verildiği için önceden belirlenen illerde desteklemeler verilecektir. Hangi illerin olduğunu aşağıdaki tabloda belirttik.

Besi ve Hayvan Desteği Verilen İller

Hayvan kredisi için birçok ilde kredi desteği verilmektedir. Bu illerin başında Güneydoğu Projesine dahil edilen iller yar alırken aynı zamanda yine Konya Projesinde yer alan Konya, Aksaray, Niğde ve Karaman illeri de bulunmaktadır. Ayrıca Doğu Karadeniz’deki illerden olan Artvin ve Bayburt da bu destekten yararlanacak iller arasında yer almaktadır. Diğer iller aşağıda yer almaktadır.

Devlet destekli kredilerin öncelikleri arasında; KOP, GAP gibi proje alanları yer almaktadır. Bunun yanında Artvin başta olmak üzere Doğu Karadenız bölgesi de bu desteklemelerden yararlanacaktır

Hayvancılıkta Desteklenen İller

Besi kredileri belli alanlarda yoğunlaşmaktadır. Aşağıda hangi alanlarda besi kredilerinin verileceği belirtilmiştir.

Damızlık Süt Sığırı Yetiştiriciliği

Besihane kurarak, manda, inek, dana gibi sığır yetiştirmek isteyenler, bunun için angut kredisi alabilir. Hem Ziraat Bankası hem de diğer kurumlar besi sığırı kredisi vermektedir. Bunun için besihanenin şehir dışında kurulması ve elektrik su gibi bağlantıların tamamlanması gerekmektedir. Süt tankı, süt sağma makinesi, yem ve diğer tarım ekipmanları için de ayrıca hibe ve destekler verilmektedir.

Damızlık Keçi Koyun Ve Kuzu Yetiştiriciliği

Damızlık olarak keçi ve koyun yetiştiriciliği yapmak isteyenler için 30 bin hibe kredisi verilmektedir. Bunun yanında Ziraat Bankası ve diğer bankalar ertelemeli hayvan kredisi de vermektedir. Keçi kredisi için sayı olarak en az 100 adet keçi üretim alanı olması gerekmektedir. Besinin ruhsatlı ve izinli olarak kurulması gerekmektedir. Ayrıca koyun ve keçilerin başında çoban sertifikası olan kişilerin çobanlık yapması gerekmektedir.

Buzağ-malak-manda-kredisi

Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği Kredisi

Damızlık et hayvan kredisi yerine ayrıca büyükbaş yani inek süt üterim hibe destekleri vardır.  Bunun için AB  destekli projelere başvuru yapan çiftçiler, süt sağım makinesi, yem bitkisi desteği ve yine sürü yöneticisi kredi desteği alabilmektedir.  Besihane ya da mera hayvan kredisi de bu kapsamda alınabilmektedir.

Besicilik İçin Kredi Desteği

Bu kredi, kırsal alanda kalkınmayı hızlandırmak ve şehirlere göçü azaltmak için yapılan bir proje çalışmasıdır. Bu projelerin bir ayağı bankalar iken diğer ayağı da devlet katkılı kredi sağlayan yine kamu kurumlarıdır. Besi kredisi almak isteyen çiftçilerin aşağıda sayacağımız şartları taşıması gerekmektedir.

Arıcılık Desteklemeleri

Muğla, Hakkari, Siirt gibi illerde arıcılık çok fazla gelir getirmektedir. Bu ve diğer bürün illerde %70 oranında hibe verilmektedir. Örneğin, genç bir girişimci bayan geçtiğimiz sene Muğla’da AB destekli arıcılık yapmış ve tam 300 bin TL hibe almaya başarmıştır. Bu gibi hayvancılık faaliyetlerinde ciddi destekler devam etmektedir. Bal üretiminde teşvik devlet tarafından da verilmektedir. Kovan alımı ve oğul arım üretimlerinde 2018 teşvik paketleri hazırlandığında hemen ilan vereceğiz.

Kanatlı Hayvan Besleme Kredisi

Kanatlı hayvan besleme olarak; tavuk akla gelmektedir. Tavuk çiftliği kredisi ve desteklemesi de vardır. Gezen tavuk yani köy tavuğu üretmek isteyen kişiler bunun için 30 bin TL hibe alabilmektedir Salma tavukçuluk ve köy yumurtası üretimi için bu projeye başvuru yapılabilir. Bunun yanında tavuk et besi çiftliği için de krediler verilmektedir.

Su Ürünleri Besiciliği

Deniz kenarında ya da denizden uzak iç bölgelerde tatlı su balıkçılığı yapmak isteyenler için balık çiftliği kredisi verilmektedir.  Bunun için tesisin kurulacağı yerin şehir dışında olması ve tesisin projeye uygun bir şekilde planlanması gerekmektedir. Maliyet üzerinden belli oranda kredi hibe desteği verilmektedir Su ürünleri besiciliği için Ziraat Bankasının oldukça düşük faizli kredilerine de başvuru yapılabilir.

Hindi Kaz Ördek Yetiştiriciliği

Kanatlı hayvan olarak tavuğa alternatif kaz ve ördek yetiştiriciliği yapılabilir. Kaz yetiştirmek isteyen kişiler, bunun için bölge fark etmeksizin hibe kredisine başvuru yapabilir. Kars bölgesinde bazı hibe programlarında verilen kredi miktarı fazladır. Ama bu kalkınma ajanslarını ilgilendiren kredilerdir. Ayrıca Ziraat Bankası hindi ve kaz kredisi tüm Türkiye genelinde verilmektedir. Faiz oranı olarak da %1  dolaylarındadır.

Solucan Gübresi Devlet Desteği

Kırmızı Kaliforniya solucan gübresi artık doğal ve organik tarım için kaçınılmaz olduğu için üretim tesisi olarak hem özel sektör hem de devlet tarafından desteklenmektedir. Kırmızı Kaliforniya desteği için bazı özel kurumlar, direk tesisi 14 bin TL’ye kurmaktadır. Yani siz 145 bin veriyorsunuz ve tesisi hazır ediliyor. Üretilen solucan ve gübreleri daha sonra aynı şirket tarafından satın alınabilmektedir.

Yarasa Gübresi Devlet Kredisi

Pek kimsenin bilmediği diğer konu da yarasa gübresi işidir. Yarasa gübresi de solucan gübresi gibi iyi bir doğal gübre seçeneğidir. Yarasa gübresi bazı hastalıklara neden olabileceği için tesisin iyi kurulması gerekmektedir. Uygun tesis kurulduktan sonra devlet desteğine başvuru yapılabilir.

Devletin bankalar aracılığı ile vermiş olduğu desteklemelerin yanı sıra ayrıca başta Ziraat Bankası olmak üzere birçok banka kendi içinde çiftçilere uygun faizli krediler vermektedir. İlk olarak Ziraat Bankası’nın sunmuş olduğu avantajlara göz atalım.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Faiz Oranları

Devlet katkısı olmadan doğrudan hayvancılık kredisi çekmek isterseniz sizin için en mantıklı banka kesinlikle Ziraat Bankası olacaktır. Banka, düşük faizle kredi vermektedir. Şu anda Ziraat Bankası kredi faiz oranları %1 civarında olup diğer bankalara göre çok düşük seviyede sayılmaktadır.  %1 faiz oranı aylık olup yıllık faiz oranı ise %12’yi bulmaktadır.  Girişimci gençler ayrıca düşük faizli olacak şekilde  Ziraat Bankası devlet destekli hayvan kredisi alabilmektedir.

Ziraat Bankası hayvan kredisi için buraya bakınız.

Denizbank Hayvancılık Kredisi

Rusya sermayeli Deniz Bank, zaten ülkemize Tariş Bank’ı satın alarak girmiş ve çiftçilere, tarıma ve hayvancılığa yönelik krediler vererek iyi bir müşteri potansiyeli yakalamıştır. Hayvan kredisi çekmek istiyorum diyen çiftçiler öncelikle Deniz Bank ve Ziraat Bankasını tercih edebilir.

Şeker Bank Hayvan Kredisi

Şeker Bank da düşük faizli hayvan besleme kredisi vermektedir. Kredi şartı olarak, çiftçilik belgesine sahip olan kişiler ve kredi karşılığında ipotek yapmak koşulu ile kredi verebilmektedir. Hayvancılık kredisinde ayrıca Şeker Bank bazı durumda kefil de isteyebilmektedir.

Yapı Kredi Bankası Hayvancılık Kredi Destekleri

Koç holding bünyesinde olan Yapı Kredi bireysel krediler gibi tarım ve hayvancılık kredi başvurularını da kabul etmektedir. Kredi almak isteyen çiftçilerimizim kara listede olmaması ve gelir belgesi beyan etmeleri yeterli görülmektedir.

Ek olarak tarım kredi kooperatifi kredileri hakkında bilgiler için bakınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Etiketler:

Bu yazı için 1 yorum yapıldı: 1. Anonim dedi ki:

  Hayvan kredi desteklemeleri 2018 de devam ediyor

Yorum Yaz