TARIM KREDİSİ

Hayvan Kredisi Veren BankalarHayvancılık kredisi veren bankalar; Türkiye’de çiftçilerin en büyük avantajı devlet destekli hayvan kredisi veren birçok kurumun olmasıdır. Başta Ziraat Bankası olmak üzere, besi kredi veren TKDK ve sıfır faizli inek, koyun ve diğer tüm hayvanlar için yardımda bulunan kurumlar hakkında bilgi vereceğiz. En düşük faizli hayvancılık kredisi ve geri ödemesiz hayvancılık kredisi için şu aralar bankalar kredi kampanyaları yapıyor. Avrupa Birliği her sene katılım öncesi hibe krediler vermektedir. Bu kredilerde aslan payı genelde çiftçilere verilmektedir. Şimdi devlet destekli hayvan kredisi veren bankalara bakalım. Faizsiz hayvan kredisi 2018, Hayvancılık kredisi Faiz oranları, ödeme planları ve kredi şartları hakkında tüm detaylar…

Devlet Destekli Hayvan Kredileri

Devletin desteklediği hayvan kredisi için birçok kuruma yetki verilmiştir. Besi kurmak isteyen kişiler, bunun için girişimcilik kurslarına katılabileceği gibi sermayesini doğru kullanarak da yüz binlerce TL devlet katkısı alabilir. Bazı büyük çiftçiler, kendi besilerini kurarak, önce cebinden harcama yapar ve daha sonra değeri 500 bin TL’yi bulan hibe destekleri alabilir. Bununla ilgili diğer küçük çiftçiler için de inek ve koyun kredisi verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Büyük kredilerden yararlanmak isteyenler bunun için 500 üstü  koyun, keçi beslemek durumundadır. Ayrıca süre istihdam desteği almak isteyenlere 5 bin TL hibe desteği verilmektedir.

Genç Çiftçilere Hayvancılık Hibesi 2018

Köye dönüş projesi kapsamında bazı geçlere devletten 30 bin TL hibe verilmektedir. Hibe almak isteyenler bunun için köye muhtar onayı ile dönüş yaptığını göstermek durumundadır. Yaşı 40’ın altına olanlar sürekli köyde oturacağını kanıtlarsa yine bu krediyi alma şansı olabilir. Genç çiftçi hibe kredisi  2018 yılında devam edecektir. Bu şekilde binlerce kişi hayvancılık girişimcilik hibesi alacaktır.

Hayvan Kredisi İçin İstenen Belgeler ve Şartlar

Hayvancılık kredisi için istenen şartları aşağıda listeledik.

Sponsorlu Bağlantılar

Hayvan Kredisi İçin İstenen Belgeler

Tarım Bakanlığı Destekli Hayvancılık Kredisi

Tarım bakanlığı AB projeleri kapsamında bazı hibeler vermektedir. Özellikle bayanlara, ev hanımlarına, gençlere daha fazla iş hayatına katılmaları ve üreticilik yapmaları için binlerce TL AB destekli hayvan kredisi vermektedir. Tarım bakanlığı ile iş birliği içinde olan bankalar;

 • Ziraat Bankası
 • Halkbank
 • Deniz Bank
 • Finansbank
 • Vakıf Bank
 • Yapı Kredi Bankası
 • Şeker Bank
 • ING Bank
 • Ak Bank
 • TEB Bankası
 • ICBC Bank

Bu bankalar hayvancılık kredisi vermektedir.

İPARD Hayvan Kredisi Şartları ve Başvuru

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Faiz Oranları

Devlet katkısı olmadan doğrudan hayvancılık kredisi çekmek isterseniz sizin için en mantıklı banka kesinlikle Ziraat Bankası olacaktır. Banka, düşük faizle kredi vermektedir. Şu anda Ziraat Bankası kredi faiz oranları %1 civarında olup diğer bankalara göre çok düşük seviyede sayılmaktadır. Girişimci gençler ayrıca düşük faizli olacak şekilde  Ziraat Bankası devlet destekli hayvan kredisi alabilmektedir.

Ziraat Bankası hayvan kredisi için: https://www.ziraatbank.com.tr/tr/Tarimsal/HayvancilikKredileri/Pages/HayvansalUretimKredileri.aspx

30 Bin Hayvancılık Kredisi İçin İstenen Belgeler

 • Bunun için istenen en önemli şart kişinin çiftçi kayıt sistemine kayıt olması gerekmektedir.
 • Kırsal alanda ikamet etmek
 • Genç çiftçi kredisi için 18-40 yaş arası olmak
 • Kara listede olmamak
 • Aynı dönemde başka besi kredisi almamış olmak

Besi ve Hayvan Desteği Verilen İller

Hayvan kredisi için birçok ilde kredi desteği verilmektedir.

Hayvancılık Desteklenen İller

Damızlık Süt Sığırı Yetiştiriciliği

Besihane kurarak, manda, inek, dana gibi sığır yetiştirmek isteyenler, bunun için angut kredisi alabilir. Hem Ziraat Bankası hem de diğer kurumlar besi sığırı kredisi vermektedir. Bunun için besihanenin şehir dışında kurulması ve elektrik su gibi bağlantıların tamamlanması gerekmektedir. Süt tankı, süt sağma makinesi, yem ve diğer tarım ekipmanları için de ayrıca hibe ve destekler verilmektedir.

Damızlık Keçi Koyun Ve Kuzu Yetiştiriciliği 2018

Damızlık olarak keçi ve koyun yetiştiriciliği yapmak isteyenler için 30 bin hibe kredisi verilmektedir. Bunun yanında Ziraat Bankası ve diğer bankalar ertelemeli hayvan kredisi de vermektedir. Keçi kredisi için sayı olarak en az 100 adet keçi üretim alanı olması gerekmektedir. Besinin ruhsatlı ve izinli olarak kurulması gerekmektedir. Ayrıca koyun ve keçilerin başında çoban sertifikası olan kişilerin çobanlık yapması gerekmektedir.

Buzağ-malak-manda-kredisi

Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği Kredisi 2018

Damızlık et hayvan kredisi yerine ayrıca büyükbaş yani inek süt üterim hibe destekleri vardır.  Bunun için AB  destekli projelere başvuru yapan çiftçiler, süt sağım makinesi, yem bitkisi desteği ve yine sürü yöneticisi kredi desteği alabilmektedir.  Besihane ya da mera hayvan kredisi de bu kapsamda alınabilmektedir.

Besicilik Kredisi

Bu kredi, kırsal alanda kalkınmayı hızlandırmak ve şehirlere göçü azaltmak için yapılan bir proje çalışmasıdır. Bu projelerin bir ayağı bankalar iken diğer ayağı da devlet katkılı kredi sağlayan yine kamu kurumlarıdır. Besi kredisi almak isteyen çiftçilerin aşağıda sayacağımız şartları taşıması gerekmektedir.

Arıcılık Kredisi

Muğla, Hakkari, Siirt gibi illerde arıcılık çok fazla gelir getirmektedir. Bu ve diğer bürün illerde %70 oranında hibe verilmektedir. Örneğin, genç bir girişimci bayan geçtiğimiz sene Muğla’da AB destekli arıcılık yapmış ve tam 300 bin TL hibe almaya başarmıştır. Bu gibi hayvancılık faaliyetlerinde ciddi destekler devam etmektedir. Bal üretiminde teşvik devlet tarafından da verilmektedir. Kovan alımı ve oğul arım üretimlerinde 2018 teşvik paketleri hazırlandığında hemen ilan vereceğiz.

Kanatlı Hayvan Besleme Kredisi

Kanatlı hayvan besleme olarak; tavuk akla gelmektedir. Tavuk çiftliği kredisi ve desteklemesi de vardır. Gezen tavuk yani köy tavuğu üretmek isteyen kişiler bunun için 30 bin TL hibe alabilmektedir Salma tavukçuluk ve köy yumurtası üretimi için bu projeye başvuru yapılabilir. Bunun yanında tavuk et besi çiftliği için de krediler verilmektedir.

Su Ürünleri Besiciliği

Deniz kenarında ya da denizden uzak iç bölgelerde tatlı su balıkçılığı yapmak isteyenler için balık çiftliği kredisi verilmektedir.  Bunun için tesisin kurulacağı yerin şehir dışında olması ve tesisin projeye uygun bir şekilde planlanması gerekmektedir. Maliyet üzerinden belli oranda kredi hibe desteği verilmektedir Su ürünleri besiciliği için Ziraat Bankasının oldukça düşük faizli kredilerine de başvuru yapılabilir.

Hindi Kaz Ördek Yetiştiriciliği

Kanatlı hayvan olarak tavuğa alternatif kaz ve ördek yetiştiriciliği yapılabilir. Kaz yetiştirmek isteyen kişiler, bunun için bölge fark etmeksizin hibe kredisine başvuru yapabilir. Kars bölgesinde bazı hibe programlarında verilen kredi miktarı fazladır. Ama bu kalkınma ajanslarını ilgilendiren kredilerdir. Ayrıca Ziraat Bankası hindi ve kaz kredisi tüm Türkiye genelinde verilmektedir. Faiz oranı olarak da %1  dolaylarındadır.

Solucan Gübresi Devlet Desteği

Kırmızı Kaliforniya solucan gübresi artık doğal ve organik tarım için kaçınılmaz olduğu için üretim tesisi olarak hem özel sektör hem de devlet tarafından desteklenmektedir. Kırmızı Kaliforniya desteği için bazı özel kurumlar, direk tesisi 14 bin TL’ye kurmaktadır. Yani siz 145 bin veriyorsunuz ve tesisi hazır ediliyor. Üretilen solucan ve gübreleri daha sonra aynı şirket tarafından satın alınabilmektedir.

Yarasa Gübresi Devlet Kredisi

Pek kimsenin bilmediği diğer konu da yarasa gübresi işidir. Yarasa gübresi de solucan gübresi gibi iyi bir doğal gübre seçeneğidir. Yarasa gübresi bazı hastalıklara neden olabileceği için tesisin iyi kurulması gerekmektedir. Uygun tesis kurulduktan sonra devlet desteğine başvuru yapılabilir.

Düşük Faizli Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar

Bu bankalar arasında Ziraat Bankası ilk sırada yer almaktadır. Ziraat dışında; Denizbank, Vakıfbank, Halkbank, ICCB Bank, Yapı Kredi, AK Bank, ING Bank çiftçi ve hayvan kredisi veren diğer bankalar arasında yer almaktadır.

Denizbank Hayvancılık Kredisi

Rusya sermayeli Deniz Bank, zaten ülkemize Tariş Bank’ı satın alarak girmiş ve çiftçilere, tarıma ve hayvancılığa yönelik krediler vererek iyi bir müşteri potansiyeli yakalamıştır. Hayvan kredisi çekmek istiyorum diyen çiftçiler öncelikle Deniz Bank ve Ziraat Bankasını tercih edebilir.

Şeker Bank Hayvan Kredisi

Şeker Bank da düşük faizli hayvan besleme kredisi vermektedir. Kredi şartı olarak, çiftçilik belgesine sahip olan kişiler ve kredi karşılığında ipotek yapmak koşulu ile kredi verebilmektedir. Hayvancılık kredisinde ayrıca Şeker Bank bazı durumda kefil de isteyebilmektedir.

Yapı Kredi Bankası Hayvancılık Kredi Destekleri

Koç holding bünyesinde olan Yapı Kredi bireysel krediler gibi tarım ve hayvancılık kredi başvurularını da kabul etmektedir. Kredi almak isteyen çiftçilerimizim kara listede olmaması ve gelir belgesi beyan etmeleri yeterli görülmektedir.

Hayvan Besiciliğine Hibe Destekleri

Banka dışında hayvan kredisi veren başka yerlerde vardır. Bu yerler genelde devletin desteklediği ve hayvan hibe kredisi veren yerler olarak bilinir. Hayvan besi kredisi için, TKDK ve kalkınma ajansları kredi vermektedir. Bunun yanında bazı dönemlerde resmi gazete bakanlar kurulunca çıkan hibe kanunlarına uygun geri ödemesiz hayvan kredileri de verilmektedir. Şu anda AB’ye uyum yasaları kapsamında binlerce çiftçiye hibe kredisi verilmeye devam edilmektedir.

TKDK Hayvan Hibe Destekleri

Tarım destekleme kurumu olarak TKDK hayvan kredilerinde Avrupa Birliğinin desteğini almaktadır. Kırsal alanlarda kredi almak isteyenler, bunun için 300 bin TL’ye kadar hibe ve yüz binlerce TL faizsiz hayvan kredisi alabilmektedir. TKDK hayvan kredisi için bazı şartlar istenmektedir. Bu şartların birincisi, kişinin ÇKS’ye kayıtlı olmasıdır. Bu kaydı olan çiftçiler ilk etapta yapacakları besi projesinin kabul edilmesi ile 30 bin hibe alabilirler.

Geri Ödemesiz Hayvan Kredisi

İster projeli olsun ister bankadan olsun bazı çiftçiler geri ödemesiz hayvan kredisi araştırmaktadır. Bunun için en iyi tavsiye 30 bin TL genç çiftçi kredisidir. Büyük besiler için verilen 1 milyon 500 bin TL hayvan kredisi vardır. Ama bu büyük bütçe anlamına geldiği için çiftçilerimizin 30 bin hibe başvurusu yapması daha mantıklı olacaktır.

5 Yıl Ertelemeli Hayvan Kredisi

Devlet destekli verilen hayvan kredilerinde en güzel yönlerinden biri de 5 sene geri ödemesiz olmasıdır. Beş sene boyunca geri ödemesi olmayan hayvan kredisi için Ziraat Bankası bazı dönemlerde devlet katkılı olarak kredi vermektedir.  Bu kredilerin birçoğu hem faizsiz hem de 5 sene geri ödemesiz olarak verilmektedir.

7 Sene Ertelemeli Hayvan Kredisi

Geri ödemesi olmayan inek, koyun ve diğer krediler için 7 sene üst limit olarak kabul edilmektedir. 7 sene boyunca kredi geri ödemesi olmayınca hayvan yatırımları daha faydalı olabilmektedir.  Çünkü kredi ödemesi hemen ilk yıl olan çiftçiler zor durumda kalabilmektedir. Bunun yerine ertelemeli hayvan kredisi daha mantıklı ve yerinde olacaktır.

Ziraat Bankası Faizsiz Hayvan Kredisi

Ziraat Bankası kendi başına faizsiz hayvan kredisi vermez. Bunu yerine Tarım ve Hayvancılık Gıda Bakanlığı teşviki ve desteklemesi ile bazı dönemlerde genç çiftçi projesi olsun ya da diğer projelerde olsun geri ödemesiz kredi vermektedir. Ama şu anda yani 2018 yılında geri ödemesiz banka hayvan kredisi yoktur.

Kosgeb Faizsiz Hayvan Kredisi Veriyor Mu

Diğer bir önemli konu da KOSGEB’in verdiği 50 bin TL hibe kredisidir. KOSGEB hibe olarak 50 bin TL’yi hayvan beslemek için veriyor mu ya da verilen 100 bin TL faizsiz kosgeb kredisi hayvancılık alanında kullanılabilir mi? Bu soruların yanıtı olumsuz maalesef. Çünkü KOSGEB hayvan alım kredisi ve hibesi vermez. Ama yer için kredi verir nasıl mı?

Kosgeb Hayvancılık Hibe Kredi

KOSGEB’in hayvancılık alanında vermiş olduğu kredinin türü besihane yapım kredisi ve inşa kredisidir. Yani direk canlı hayvan kredisi yerine besi yapmak tesis kurma daha doğrusu işletme kredisi vermektedir. Hayvancılık hibesi için de iş planının yapılması ve KOSGEB’e sunulması gerekmektedir. Bu şartlar altında daha kolay kredi çekilebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

1 Comment

1 Comment 1. Anonim

  29 Ocak 2018 at 22:44

  Hayvan kredi desteklemeleri 2018 de devam ediyor

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copyright © 2011 - Dunden.com Bütün Hakları Saklıdır. ®™-
Yasal Uyarı: LÜTFEN DİKKAT! dunden.com sitesi üzerinden yasal kurumlardan kredi çekme, senet ve çek tahsil eden banka ve faktöringler hakkında bilgi verilir. Kesinlikle kredi verilmez ve kredi için aracılık edilmez. Banka ve yasal özel finans kurumları dışında kredi veren yerler yasa dışı çalışır. Tefecilik kesin suçtur. Yazdıklarımızı tam okumayan ya da okuduğunu anlamayan kişiler ısrarlar kredi çekmek için numarasını yorum kısmına yazıyor. Lütfen numaranızı yazmayın. Numaranızı gören art niyetli dolandırıcıların " Kredi veriyoruz" diye sizi ön ödeme istemek için sık sık aradıklarını öğreniyoruz. Bu kişilerin dunden.com ile bir ilgisi yoktur. Sizi arayan kişileri iletişim kısmını kullanarak bize bildiriniz. Savcılığa gerekli şikayetler yapılacaktır. Okuyucularımızın dolandırıcılık noktasında yapacakları hatalardan sitemiz asla mes\'ul değildir. Sitemizde senetle borç veren yerler hakkında verdiğimiz bilgiler tamamen BDDK denetiminde çalışan Faktöringler ve Bankalar için geçerlidir. Bunun dışında borçlar kanununda " Başkasına kazanç sağlayıcı borç para verilemez" maddesi dolayısı ile tefecilik sayılacak fiillere hiçbir okuyucumuz yönlendirilemez. Vermiş olduğumuz bilgiler böyle bir suçun olduğunu ve acil nakit ihtiyaç varsa bile bunun banka ya da faktöringlerden karşılanması gerektiği ile kısıtlıdır. Sitemizin ismini kullanarak kredi ve borç para veriyoruz diyenlere inanmayın. Sayfamız okuyucularımız için finansal rehberlik hizmeti vermektedir. Bunun dışında kredi verme ve krediye aracılık etmek gibi bir görevi yoktur. Krediye ihtiyacı olan kişiler bunun için yasal banka ya da özel finans kurumlarına başvuru yapması gerekmektedir. Site yönetimi .
İLETİŞİM : dundenekonomi@gmail.com

To Top