Esnaf Kefalet Kredisi Şartları

Esnaf Kefalet Kredisi Şartları


Esnaf kefalet kredisi kooperatifine üye olan esnaflarımız 200 bin TL’ye kadar düşük faizli esnaf kredisi çekebilirler. Bunun için taşımaları gereken bazı şartlar vardır. Bu şartları taşıyan esnaflarımıza 50 BİN TL’den 75 Bin TL ve 200 Bin TL’ye kadar çok az bir faizle finansman verilmektedir.  Esnaf kefalet kredisi için gerekli belgeler ve şartları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bu kredi için en öncelikli şart esnafın kooperatife ortak olmasıdır. Kooperatife üye olanlar, kredi karşılığında ikinci şart olarak da teminat göstermeleri gerekmektedir. Bu teminat değerinin çekilecek para kadar olması istenmektedir. Son şart da banka sicilinin bozuk olmaması şartıdır. Bu süreçte en önemli nokta tabi ki de esnafların odaya ortak olmalarıdır. Henüz ortak olmayanlar için şartlar aşağıda sıralanmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kooperatif Ortaklık şartları

  •             Esnaf ve sanatkar olmak,
  •             Esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı bulunmak,
  •             İş veya ikamet yeri kooperatifin çalışma bölgesi içinde bulunmak,
  •             Aynı zamanda başka bir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ortağı olmamak.

Ortaklığa Giriş Şartları taşıyanlar;

  •             Yazılı olarak kooperatife müracaat ederler.
  •             Müracaat sahibinin durumu Yönetim Kurulu tarafından araştırılır.
  •             Kabul veya ret kararı 15 gün içerisinde ilgiliye yazılı olarak bildirilir.

En çok paraya ihtiyaç duyan kesim esnaflarımızdır. Hükmet de bunu bildiği için her sene sıfır faizli esnaf kredisi kampanyası yapmaktadır. Esnafa finansman müjdesi her an yine gelmesi beklenmektedir. Zaten şu anda güncel sıfır faizli esnaf kredisi var ; ama esnaflarımız yeni müjdeler beklemektedir. Esnafa faizsiz kredi ne zaman verilecek sorusu sürekli gündeme gelmeye başladı, çünkü beklenti çok büyük. Öncelikle esnaflara sıfır faizli kredi veren bankalardan söz edelim. Belki haberiniz yok ama şu anda esnafa tamamen faizsiz kredi verilmektedir.

Esnafa Faizsiz Kredi Veren Banka

Şu anda Halkbank esnafa sıfır faizli kredi vermektedir. Bunun için üst limit bulunmayıp isteyen esnaflarımız aşağıda sayacağımız şartları taşıması durumunda Halkbank esnaf kredisine başvuru yapabilir.

Halkbank bazı özel mesleklerde iş yapan esnaflara faizsiz kredi vermektedir. Bu meslek gruplarının alanı oldukça geniştir. Sizin de meslek grubunuza sıfır faizli kredi veriliyor olabilir. Bunun için bu sefer son başvuru tarihini kaçırmayın. Dilerseniz hemen başvuru yapın ve para hemen hesabınıza geçsin. Özellikle unutulmaya yüz tutan eski meslek erbablarına bu desteklemeler verilmektedir. Yorgancılık, hallaç, kalaycılık, bakırcılık gibi meslek sahiplerine bu desteklemeler yapılmaktadır. Bu meslek sahiplerinin ustalık belgeleri ile bankaya başvurmaları durumunda şartsız bir şekilde kendilerine destek verilmektedir.

Halkbank faizsiz kredi 2018 yılı itibari ile verilmeye devam edilmektedir. Yeni esnafa kredi veren bankalar arasında bulunan Halkbank, bazı meslek gruplarına yüksek limitli desteklemeler vermektedir. Yukarıda saydığımız unutulmaya yüz tutmuş eski meslek sahiplerine nakit destekler verildiği gibi kendisine KOSGEB onayı çıkan diğer esnaflarımıza da devlet katkılı olarak faizsiz kredi verilmektedir. Sözünü ettiğimiz KOSGEB ve kefalet odası başvuruları farklıdır. Bir işletmeci hem kosgeb’den hem de kefalet odasıdan nakit alabilir. Ama bu kredileri esnaflarımız sürekli olarak karıştırdığı için başvuru süresini kaçırıp faizsiz krediden de yararlanamamaktadır.

Halkbank hem kendi içinde hem de KOSGEB ile birlikte faizsiz krediler vermektedir. Bunu iyi ayırt edin. KOSGEB desteklerinin şartları tamamen farklıdır. KOSGEB için kuruma başvuru yapılıp yapılacak sınavdan başarılı olmak gerekmektedir. Daha sonra iş planı da kabul edilirse o zaman Halkbank aracılığı ile faizsiz kredilere başvuru yapılabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Etiketler:

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:  1. firmalar dedi ki:

    Çok faydalı bilgi teşekkür ederiz.

Yorum Yaz