Esnaf Kefalet Kredisi Borç Yapılandırma Başvurusu 2018

Esnaf Kefalet Kredisi Borç Yapılandırma Başvurusu 2018


Esnaf kefalet kredisi yapılandırma artık 200 bin limit dahilinde daha kolay şekilde yapılmaktadır. Esnaf Kefalet Kooperatifinden kredi çeken esnafların borçlarını ödeyememesi sonrası hükümet harekete geçti. Yeni yapılan düzenlemeye göre, kooperatife olan borçlarını ödeyemeyen esnaflar için bir yapılandırma düzenlemesi gündeme geldi. Daha doğrusu esnafa bir faiz silme imkanı getirildi.

Not: Borçlarının zamanında ödenmemesi durumunda icra başlatılması söz konusu olmaktadır. Kefalet kredisi haciz başlatılması sürecinde kişilerin ipotek olarak sunmuş olduğu ev ve dükkanlara icra getirilip bunlara el konulabilir. Sonrasında açık arttırım ihale usulü satılmaktadır. Bundan ötürü kredi borçları yüzünden icralık oldum diyenler yeninden yapılandırma için banka-oda ile görüşüp borçlarını uzun vadeli olarak yeniden düzenleme fırsatı bulabilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Esnaf Kredisi Yapılandırma 2018

Esnaflarımız kefalet odasına varsa biriken borçlarını ödeyebilmek amacı yapılandırma seçeneğine başvuru yapabilir. 2018 yılında yürürlüğe giren yasa kapsamında borcunu ödemekte zorlananlar için yeninden düzenleme yapılmasına karar verildi. Bunun için yapılması gereken oldukça basittir.

Esnaf kefalet kredisi yapılandırma eskiden daha zordu; ama esnaf kredisi üst limiti şimdi 200 bin tl olunca eski borçları da kapatacak olan kredi limiti de artmış oldu. Yeni düzenlemeye göre nakit çekebilme üst limiti iki bin TL’ye çıktı. Örneğin, kefalet odasına 100 bin borcu olan biri yeni bir kredi ile eski kredi borcunu kapatıp sıfırlayabilir ve elinde de 100 bin TL daha kalabilir. Bu durumda sicil de bozulmaz.

Esnafa Yeniden Kredi Çekme İmkanı

Kefalet odasına ya da başka bankaya borcu olan esnaf için yeniden kredi çekme imkanı verilmektedir. Buna göre, özel ya da kamu bankasına borcu olan esnaf sicili bozuk değilse ipotek ya da kefil ile kredi çekip borçlarını kapatabilir. Ama limiti dolu ise o zaman esnaf odasına başvuru yaparak 200 binlik kredi limitini kullanabilir.

Özetle; başka banka kredisini yapılandırma istiyorsanız bunun için kefalet odasından kredi çekebilirsiniz. Ama kefalet odası kredinizi yeniden düzenleme istiyorsanız o zaman yine kefalet odasından çekebilirsiniz. Burada önemli olan 200 bin limitidir. Sizin toplam borcunuz çok yüksek değilse yeniden kredi çekip borç yapılandırma başvurusu yapabilirsiniz.

Esnaf kefalet kredisinde yeniden yapılandırma başvurularında dükkan ve arsa hatta ev ipotekleri istenebilir. Gelir belgesi yetersiz ise o zaman kefiller talep edilir.

Esnafın Faizleri Siliniyor!

Kefalet odasına borcu olan esnafların 31 temmuz öncesi takibe takılmış olanlara kredi yapılandırma müjdesi geldi. Halihazırda kredi borcunu ödeyip bu borcunu aksatmayanlar için herhangi bir düzenleme yapılmamıştır. Bu yapılandırma sadece 31 Temmuz 2017 öncesi takibe takılanlar için geçerlidir.

Yapılandırma Şartları Nelerdir?

Esnaf kredisi yapılandırma şartları aşağıda listelenmiştir;

 • 31 Temmuz 2017 öncesi takibe takılmak
 • Esnaf odasına üyeliğinin devam etmesi
 • Daha önce yapılandırma yapıp da ödeme sözünü yerine getirmeyenler başvuru yapabilir
 • Kredi erteleme için 12 ay ve 24 ay yeninden düzenleme söz konusudur.
 • 12 ay düzenleme isteyenlere %8 faiz uygulanacaktır
 • 24 ay yapılandırma isteyenlere %12 faiz uygulanacaktır.
 • Kredisini toplu olarak ödeyecek kişilerden faiz istenmeyecektir.

Esnaf Kefalet Yapılandırma Son Başvuru Tarihi

Esnaf kredisi yapılandırmasından yararlanmak isteyenler, en geç 29 eylül 2018 tarihine kadar başvuru yapması gerekmektedir. Başvuru için esnaf odaları ve Halkbank tercih edilebilir. Başvurular ağustos ayı itibari ile başlayacak olup, 29 eylülde son bulacaktır.

Hükümet tarafından mağdur durumda bulunan ticaret erbabı ve dükkan sahipleri için bir yasa çıkarılmış ve bu yasaya uygun şekilde ertelemeler yapılması istenmektedir. Bazı kişiler, özel araç almak ya da ev satın almak amacıyla bu avantajdan yararlanmak istemektedir. Her ne kadar amacına uygun olmayan bir işlem olsa da denetim olmadığından kişiler bunu yapmakta serbesttir. Yani çekilen paraların nereye kullanılacağına kimse karışmadığından girişimciler bunu istedikleri gibi kullanabilirler.

Kosgeb kredi başvurusu için bakınız. 

Sponsorlu Bağlantılar

Etiketler:

Bu yazı için 2 yorum yapıldı: 1. Nur dedi ki:

  2018 yılıiçin takibe düşmüş borçlara faiz affı veya af varmı.
  Link te 2018 diye yazıyordu.

 2. Aderv dedi ki:

  Esnaf kefalet yapılandırması resmi gazetenin hangi tarihli sayısında yayınlandı acaba.Daha detaylı bilgi almak için araştırdım ama bulamadım. Ayrıca icralık borçlar yapılandırılırken icra müdürlüğünden mi taahhüt veriliyor acaba.Öyle bir durum söz konusuysa taksit aksadığında hapislik olunabilir.

Yorum Yaz