KREDİ NOTU

Kredi Sicili Kara Listeden Nasıl Çıkılır?Kredi sicili kara listeden çıkma ve kredi sicili nasıl temizlenir banka müşterilerinin cevabını merak ettikleri konuların başında gelmektedir. Bankalar Merkez Bankası ve KKB findeks bürosu ile birlikte hareket ederek, kredi sicili bozuk olanları kara listeye almaktadır. Kara listeye giren biri en az 5 sene kredi çekemez. Bu durumdan kurtulmak yani kara listeden çıkmak için bazı küçük ama önemli çalışmaların yapılması gerekmektedir. Size vereceğimiz basit öneriler ile birkaç ayda kara listeden çıkabilirsiniz. Kırmızı kalem yedim nasıl kredi çekebilirim diyen ve banka kara listeden nasıl kurtulurum diyenler için en hızlı kredi notu yükseltme ve sicil düzeltme yollarını anlatıyoruz. Kara listeden ne zaman çıkılır diye soranlar için bu süre; kredi kartı için 3 sene ve krediler için 5 sene olarak belirlenmiştir.

Bozuk Kredi Sicili Nasıl Temizlenir

Bankaların kara listesinde yer alan birçok kişi kara listeden çıkabilir miyim? Sicilimi nasıl düzeltebilirim? Kredi puanımı nasıl yükseltebilirim gibi sorulara cevap aramakla meşgul oluyor. Çağımızda hemen herkesin bir bankayla ilişiği var. Gerek kredi çekme gerekse kredi kartı kullanma ihtiyacı insanları bankalara muhtaç hale getiriyor. Kullanılan bu kredi veya kredi kartlarının borcu düzenli olarak ödenmezse olumsuz durumlarla karşılaşılıyor. Kişi bankaların kara listesine düşüyor ve bu durumdan kurtulmak biraz zaman alıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Kara Listeye Girmenin Anlamı

Kara liste, aslında halk ağzında kullanılan kredi ve kredi kartı borçlarını ödeyemeyen kişilerin Merkez Bankası ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından takip edilerek tespit edilmesidir. Kredi Kayıt Bürosu kişilerin borcunu düzenli ödeyip ödememesine göre 0-1900 arası bir puanlama yapar. Bu puanlama aralığında 699 puanın aşağısına düşen kişi hemen kara listeye girebilir. Öncelikle kredi notunun düşme nedenlerine bakalım.

Kredi Notunun Düşme Sebepleri

Kullanılan kredi kartı ve kredi ile ilgili ödemeler gecikiyorsa ve bu gecikmeler 90 günlük süreyi aşmışsa yasal takip başlatılır ve ardından idari takip başlatılır.  Avukatlık olan, icraya takılan kişiler var olan borçlarını ödemediği sürece kırmızı çizgi yer ve en sonun bu şekilde kara listeye girilmiş olur. Kişinin banka ödemelerini geciktirmesi kredi kartı borçlarını ödememesi hep kredi notunun düşmesine neden olmaktadır.  Bu duruma düşen kişiler banka kredi sicilimi nasıl temizlerim sorusu akla gelmektedir. Kredi sicilini temizleme  yöntemleri aslında fazla bilinmediği için kişiler bunun zor ve uzun bir süreç olarak kabul eder. Ama kötü sicilden kurtulmanın kolay yolları da var.

Sponsorlu Bağlantılar

Kara Listeden Çıkmanın Yöntemleri Nelerdir?

Kara listeden çıkmak isteyenler için hükümet 2017 yılında Kredi Sicil Affı kanunu çıkardı. Borçlarını düzenli olarak ödemediğinizden dolayı kara listeye girmiş kişiler bu kanuna göre borçlu oldukları bankaya başvuru yaparak bütün borçlarını yapılandırmaları gerekiyor. Başvuru yapan kişi  eski borçlarını yapılandırarak yeniden taksitlendirebilir. Yasaya göre kredi çekerek eski borcunu kapatabilir.

Kara listede olanlara kredi veren bankalar faydalı olabilir.

Şimdi kara listeye girmiş olanların aklındaki sicilimi nasıl düzeltebilirim? Kredi notumu yükseltmek nasıl mümkün olacak? Şeklindeki sorulara yönelik birkaç tavsiyemiz olacak.

Madde Madde Kara Listeden Çıkış!

-Öncelikle uzun süredir ödemediğiniz birikmiş borçlarınızdan bir an önce kurtulmaya çalışın. Borçlarınızı ödemeniz kredi notunuzu biraz yükseltecektir. Avukatlık ve icralık olanlar için de aynı yöntem kullanılmalıdır. Borçlarınızı ödediğiniz takdirde siciliniz 5 yıl gibi bir sürede düzelecektir. Borçlarınızı ödemeden sürekli bankalara kredi başvurusunda bulunmak da yanlış bir adımdır. Çünkü brikmiş borç olduğu için sürekli ret gelecektir.

-Kara listede olanlara kredi verilmezken Sicil Affı Yasası çıkınca artık kara listede olanlara da kredi veriliyor. Bu şekilde borçlarınızı ödeyebileceğiniz miktarda tekrar taksitlendirme yaparak yavaş yavaş ödeyebilirsiniz.

-Kara listeye girmiş ve bu durumdan kurtulmak istiyorsanız elinizde bir miktar paranız varsa bunu bir süre banka hesabınızda tutun. Bu durum bankalara siz de para bulunduğu izlenimi verecektir.

-Bir diğer tavsiyemiz ise otomatik ödeme talimatı vermek olmalı. Doğalgaz, elektrik gibi her ay ödenmesi gereken faturalarınızı kredi kartınızdan her ay düzenli çekilmesini sağlayın. Alışverişte de kredi kartınızı kullanarak borcunu da her ay düzenli ödeyerek olumlu bir izlenim oluşturabilirsiniz.

Bütün bu tavsiyelerden daha önemlisi hayatınızın ileri dönemlerinin neler getireceği belli değildir. Bu yüzden ödeyemeyeceğiniz kredileri çekmeyin. Daha sonra çok ihtiyacınız olduğu bir dönemde kara listede olmanız sebebiyle kredi alamayabilirsiniz. Her zaman ihtiyacınız kadar ve ödeyebileceğiniz miktarda kredi almaya özen gösterin.

Merkez Bankası kara listeden çıkma dilekçesi adı altında bazı durumlarda değişik bilgiler dolaşmaktadır. Ama bu gibi bir sicil temizleme dilekçe başvurusu şekli olmadığı bilinmektedir. Bunun yerine anlattığımız gibi bankacılık alışkanlıklarına dikkat edip ödemelerinizi takip etmenizdir.

İlginizi çekebilir: Sicili bozuk olana kredi

Altın Bilgi:

Banka Kara Kredi Sicilini Düzeltmenin Altın Formülü; Kesinlikle banka hesabınızda birkaç ay yüksek miktarda para tutun. Param yok diyorsanız gerekirse borç bulun. Çünkü bankaların gözünde, bu kişinin parası var imajı uyandıran kişilere hemen kredi çıkmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

1 Comment

1 Comment  1. şaban

    23 Kasım 2017 at 22:40

    ipotek karşılıgı para arıyorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copyright © 2011 - Dunden.com Bütün Hakları Saklıdır. ®™-
Yasal Uyarı: LÜTFEN DİKKAT! dunden.com sitesi üzerinden yasal kurumlardan kredi çekme, senet ve çek tahsil eden banka ve faktöringler hakkında bilgi verilir. Kesinlikle kredi verilmez ve kredi için aracılık edilmez. Banka ve yasal özel finans kurumları dışında kredi veren yerler yasa dışı çalışır. Tefecilik kesin suçtur. Yazdıklarımızı tam okumayan ya da okuduğunu anlamayan kişiler ısrarlar kredi çekmek için numarasını yorum kısmına yazıyor. Lütfen numaranızı yazmayın. Numaranızı gören art niyetli dolandırıcıların " Kredi veriyoruz" diye sizi ön ödeme istemek için sık sık aradıklarını öğreniyoruz. Bu kişilerin dunden.com ile bir ilgisi yoktur. Sizi arayan kişileri iletişim kısmını kullanarak bize bildiriniz. Savcılığa gerekli şikayetler yapılacaktır. Okuyucularımızın dolandırıcılık noktasında yapacakları hatalardan sitemiz asla mes\'ul değildir. Sitemizde senetle borç veren yerler hakkında verdiğimiz bilgiler tamamen BDDK denetiminde çalışan Faktöringler ve Bankalar için geçerlidir. Bunun dışında borçlar kanununda " Başkasına kazanç sağlayıcı borç para verilemez" maddesi dolayısı ile tefecilik sayılacak fiillere hiçbir okuyucumuz yönlendirilemez. Vermiş olduğumuz bilgiler böyle bir suçun olduğunu ve acil nakit ihtiyaç varsa bile bunun banka ya da faktöringlerden karşılanması gerektiği ile kısıtlıdır. Sitemizin ismini kullanarak kredi ve borç para veriyoruz diyenlere inanmayın. Sayfamız okuyucularımız için finansal rehberlik hizmeti vermektedir. Bunun dışında kredi verme ve krediye aracılık etmek gibi bir görevi yoktur. Krediye ihtiyacı olan kişiler bunun için yasal banka ya da özel finans kurumlarına başvuru yapması gerekmektedir. Site yönetimi .
İLETİŞİM : dundenekonomi@gmail.com

To Top