Banka Hesabınız Boşaltılmış Olabilir

Banka Hesabınız Boşaltılmış Olabilir


Banka hesabındaki paranın güvenliği her ne kadar tartışmasız gibi görünse de bazı açıklar nedeni ile hesaptaki para bilgi dışında çekilip hatta çalınabilmektedir. Kredi kartımdan para çekilmiş ya da bilgim dışında alışveriş yapılmış diyerek bankayı şikayet eden binlerce kişi olmaktadır. Bunun temel sebeplerinden biri, yapılan alışverişin unutulması olurken bazen de gerçekten hesap bilgi ve kullanıcı şifrelerinin başkasının eline geçmesi de söz konusudur. Bu şekilde hesabın boşaltılması bile söz konusu olur. Bu gibi sorunlar ihmale gelmeden acil şekilde müdahale edilmesi gerekmektedir. Kredi kartı ekstre ve limitlerinizi kontrol ettiğinizde bir farklılık ve sizin dışınızda yapılmış bir alışveriş görürseniz vakit kaybetmeden hemen çalıştığınız kurumun müşteri hizmetlerini arayıp bilgi vermelisiniz. Yapılan erken müdahale sonrası büyük ihtimalle kartınıza bloke konulacak ve para giriş çıkış işlemleri dondurulacaktır.

Bankadan Hesabımdaki Para Azalmış!

Banka hesabındaki paranın azalma sebepleri; 

Sponsorlu Bağlantılar

  • Bankaya verilen otomatik ödeme talimatları
  • Bankanın hesap kesim ücreti alması
  • Banka aracılığı ile yapılan alışverişlerin unutulması
  • Kredi kartı ile alışveriş yapılması
  • Ya da son seçenek ve en kötüsü kredi kartı ya d hesap bilgilerinin çalınmasıdır. Bu durum en vahim olanıdır. Hemen bankanın aranıp olaya engel olunması gerekmektedir.
  • Banka hesabın boşaltılması söz konusu olabilir.

Hesaptaki şüpheli işlemlerin görülmesi halinde hemen banka müşteri hizmetleri aranarak banka hesaplarına bloke konulması istenmeli ve varsa tüm banka ve kredi kartlarının iptal edilip kapatılmasını istemelisiniz. Bu şekilde en azından bundan sonra çalınma ya da dolandırıcılık olmayacaktır. İşte en çok meydana gelen bankacılık dolandırıcılık çeşitleri;

Kredi Kartı Bilgilerinin Çalınması

Kredi kartı güvenlik açıklarının sebep olduğu bazı olumsuz durumlar nedeni ile kişilerden habersiz karttan alışveriş yapılabilmektedir. Kredi kartından habersiz alışveriş yapılması durumunda hemen kartınızı bloke ettirmeli ve banka ile iletişime geçerek daha fazla zarar görmenizi engellemelisiniz. Karttan nakit çekim yapılması ya da internetten alışveriş yapılması gibi durumlar en çok şikayet edilen konuların başında gelmektedir.

Kredi kartı şifresinin çalınması ya da kart üzerindeki bilgilerin çalınması karttan habersiz alışveriş yapılmasına yetmektedir. Bundan dolayı kart bilgilerinin kimseye verilmemesi gerekmektedir.

Kredi Kartından Nakit Çekim Yapılması!

Bazı müşteriler yaptıkları kontrollerden sonra bankamatik kartımdan para çekilmiş diyerek kurum hakkında şikayetçi olmaktadır. Kişilerin bu harcamanın yurt dışı mı yoksa yurt içinde mi olduğunu önce belirlemek durumundadır. Şüpheli işlemi fark eden kişiler hemen itiraz dilekçesini yazıp en yakın şubeye vermesi gerekmektedir. Yoksa daha fazla mağduriyet yaşanabilir.

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Artış Gösteriyor

Banklar teknolojinin bütün imkanlarından yararlanmak için, hem online bankacılığa ağırlık verdiler. Bankalar bu şekilde ek personel, bina ve diğer masraflardan kurtulma yoluna gitmiştir.  Son yıllarda hızla artan internet dolandırıcılığı yüzünden binlerce banka müşterisinin hesabı boşaltılmış ya da kredi kartlarındaki limitleri yasal olmayan yöntemlerle kullanılmıştır. Son günlerde basında çıkan, kredi kartı limitiniz ve  banka hesabınız boşaltılmış olabilir şeklindeki uyarıları göz ardı etmemenizi tavsiye ederiz. Çünkü bu tür dolandırıcılıklar her geçen gün daha da artmaya başlamış durumdadır.

Sanal Banka Mağdurları

Her ne kadar bankacık kanununa göre bu gibi hesap çalınma işlemlerinden kurumlar sorumlu gibi görünse de işin gerçek rengi o şekilde değildir. Bankalar sadece belli şartlar altında sorumluluk altına girerler. Zaten internet korsanları da güvenlik sistemlerini geçip de müşterilerin bilgilerine erişemez ve onların hesaplarına müdahale edemezler.

Bazı müşteriler yapmış oldukları küçük hatalardan dolayı özel bilgilerinin başkasının eline geçmesine sebep olabilirler. Bu küçük hataların en başında gelen akıllı telefon uygulamalarının kullanım hatası gelmektedir. Bilinmedik uygulamaların telefonlara yüklenmesi ve aynı telefonla çok özel banka hesaplarının da kontrol edilmeye çalışılması ortaya büyük bir güvenlik açığı çıkarmaktadır. Art niyetli kişiler bu uygulamalar aracılığı ile özel şifrelerinizi bile çalabilirler.

Cep Telefonu Uygulamaları Güvenli Değil!

Son yıllarda neredeyse bütün banka müşterileri işlemlerini cep telefonlarından yapar hale gelmişlerdir. En hızlı ve pratik yöntem olarak tercih edilen banka uygulamalarının cep telefonlarına indirilmesi birçok kişiyi oldukça rahatlatmış ve herkese bütün işlemleri tek elden yapma olanağı vermiştir. Pratik bankacılık konusunda oldukça avantajlı olan bu uygulamaların yanlış kullanılması banka hesaplarımızı oldukça büyük risklerle karşı karşıya bırakmaktadır.

İlgili: Bankadaki paramı kimler görebilir. Bakınız

İnternet Korsanlarına Dikkat!

Örneğin, cep telefonunuza indirdiğiniz bir oyun uygulaması sizden birçok bilgi isteyebilir. Hatta cep telefonu rehberiniz, resmiler vb birçok alana erişim izni ister. Bu izinleri vermediğinizde bu uygulamayı indiremezsiniz. Kimin tarafında geliştirilmiş olduğunu bilmediğiniz bu oyun uygulamasını indirmek için çoğu kez bu istenilen bütün şartları kabul edersiniz. İşte asıl risk o zaman başlamaktadır. Çünkü birçok art niyetli bilgisayar korsanı cep telefonlarındaki banka bilgilerine ulaşmak için bu oyun uygulamalarını kullanmaktadır. Bu şekilde hesabın boşaltılması riski de ortaya çıkmaktadır.

Sizden habersiz karttan para çekmek amacı ile hazırlanması birkaç saat süren bu uygulamayı online markete yükleyip adeta balığın zokayı yutmasını beklemeye başlarlar. Siz de zoka yutan bir balık olup bütün hesaplarınızın boşaltılmasını istemiyorsanız lütfen bu uygulamalara dikkat edin. Yapacağınız yanlış bir işlem binlerce TL zarara girmenize neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Etiketler:

Yorum Yaz