KREDİ KARTI

Kredi Kaç Ay Ödenmezse İcralık Olunur?Kredi siciliniz kredinizin ödenmediği ya da ödendiğine göre belirlenmektedir. Bu nedenle kredi borcunuzu düzenli şekilde ödemelisiniz. Ama bazen elden olmayan nedenlerden kredi borcu gecikmeye düşmektedir. Kredi kaç ay gecikirse banka icra başlatır? Kredi kaç ay ödenmezse icralık olunur? Bankadan çekilen kredilerin ya da kullanılan kredi kartlarının uzun bir süre ödenmemesi sonrası birçok kişi, banka borçlarında zaman aşımı süresinin devreye girip girmediğini merak edebilir. Bilindiği gibi kredi borçları birkaç ay geciktiğinde hemen banka icra takibi başlatmaktadır.

Bankalar krediyi kaç ay ödemezseniz takip işlemi başlatır?

Kredi ödemelerinden 3 ay önemli bir süreçtir. Kredi ödemenizi ilk 3 ay yapmadığınızda icralık olabilirsiniz. Kredi ödenmezse eve icra gelir mi? Süreç kısaca şu şekilde gelişmektedir;

Sponsorlu Bağlantılar

İlk 30 gün ödenmeyen kredi borcu: banka sizi sms ya da telefon ile arayarak uyarıp kredinizi gecikmeye düştüğünü ifade edecektir. Bu süreçte sadece ek faiz gelecektir. İcra gelmez.

İkinci 30 gün yani 2. ay: Bu süreçte aslında banka icra başlatma yetkisine sahiptir; ama genelde sizi bankaya çağırıp uyarırlar. Hatta kredi çekmeye uygunsanız size yeniden yapılandırma teklif ederler. Faizler gelmeye devam eder tabi.

Kredi Gecikmede 3. ay: 90 günlük kredi gecikmesi sonrası artık banka yönetimi sizin direk avukata havale eder. Avukat ya icra başlatır ya da borçları bir borç takip merkezine havale eder. Eğer ipotekli kredi çekildi ise o zaman ipotek ne ise elden çıkar ve ihale ile satılır.

Sponsorlu Bağlantılar

İpotekli kredi değilse, eve icra gelmez. Yeni kanunla artık eve icra gelmesi zorlaştı. Özetle; ipotek varsa elden çıkar, maaş varsa üçte birine el konulur, gelir yoksa ve üzerinizde mal yoksa banka da bir şey yapamaz.

Önemli Not: Banka avukatı size yeniden yapılandırma sunar da siz de kabul eder imza atarsanız ve daha sonra da yine borcunuzu ödememeye devam ederseniz bu sefer kredi yüzünden hapis yatma riski ortaya çıkar. Ondan ödemeyeceğiniz borca yeniden yapılandırma için de olsa imza atmayın. Peki ödenmeyen borçlar yıllar sonra ne olur? Bakalım:

5  Yıl Ödenmeyen Borçlar Ne Olur?

Özellikle 5 yıl ödenmeyen kredi borçları ne olur ya da 5 yıl ödenmeyen kredi kartı borçları ne olur diyenler için banka borçlarının ödenmemesi durumunda karşılaşılabilecek sorunlar ve bunun çözüm yollarını sunduk. Banka kredi borcunda zaman aşımı var mı kredi kartı borcu kaç yılda silinir konularında aradığınız cevaplar bu yazımızda.

Kredi ve Kredi Kartı Borcu Kaç Yılda Silinir?

Banka olsun ya da bankanın borçlarını devrettiği finans şirketi olsun kolay kolay alacaklarından vazgeçmez. Ama bazı bankalar gerek borcun az olması gerekse de müşterisinden umudu kestiği için 10 senenin sonunda alacağından vazgeçebilir. Bu da haciz işleminin tekrarlanmaması ya da borç takip dosyasının yenilenmemesi ile mümkün olur. Bunun dışında eğer 5 yıl kredi ya da kredi kartı borcunuzu ödemedi iseniz banka yine sizden alacağını tahsil etmek isteyecektir. Bazı kişilerden 9 sene boyunca kredi borcu istenmez ama zaman aşımı 10 sene olduğu için, 10 senenin dolmasına birkaç gün kala banka avukatları haciz ya da icra dosyasını yenileme işlemi yaparlar. Bu şekilde banka borçları da zaman aşımına uğramaz.

Kredi Kartı ve Kredi Borçlarında Zaman Aşımı

Kredi kartı borcu kaç yıl ödenmezse zaman aşımı olur ya da silinir diye soranlar için 10 sene diyebiliriz. Ama günümüzde bankalar artık bu borçlar ile uğraşmak yerine borçları özel şirketlere ya da özel hukuk bürolarına havale etmektedir. Bu da neredeyse ömür boyu kredi ve kredi kartı borcunun arkanızdan gelmesi demek oluyor.

Yani özetleyecek olursak, banka istedikten sonra kredi ya da kredi kartı borcunda zaman aşımı olmaz ve borç da tamamen silinmez. Biriken faizlerin silinmesi söz konusu olacaksa da ana paraların her zaman ödenmek zorunda kalınmaktadır. Kredi gecikme faizleri de ancak sicil affı ya da kredi borç affı ile yapılandırma yapılırsa mümkün olur.

Kredi Borcu Ödenmediğinde Ne Olur?

  1. Konut kredisi çekildi ise; ve konut kredisi ödenemedi ise 3. ayda eve icra gelir ve ev elden çıkarak icra müdürlüğünce değerinin %60’ına satılır. Hatta ilk icra ihalesinde satılmazsa 2. ihalede %40 değerine satılır.
  2. Araç kredisi ödenmezse de aynı şey meydana gelir. Araca el konulur ve ihale ile satılır.
  3. İhtiyaç kredisi taksitleri ödenemedi ise o zaman 3. ayda yapılandırma teklif edilir. Kabul edip de yine ödemezseniz hapis cezası gelebilir. Birçok kişi kredi borcu ödenmezse hapis yatar mıyım diyor. Bunun cevabı maalesef evet. Eğer yapılandırma kabul edilirse hapis cezası da söz konusu olabilir.
  4. Kefilli ihtiyaç kredisi ödenmezse, kefil bulunur ve gerekirse maaşına haciz konulur. Kefilin evine haciz de gidebilir duruma göre. Yani banka borcunuz varsa ve elinizde kayıtlı mal varsa mutlaka icra gelir.

ÇOK ÖNEMLİ NOT: Kredi borcunuzu ödeyemediğiniz diyelim. İpotek de vermedi iseniz  banka avukatının size sunacağı yapılandırmayı kabul etmeyin. Eğer daha uzun vade ile öderim diyorsanız kabul edin. Ama taksitler düşük de olsa ödeyemem diyorsanız yapılandırmaya imza atar da yine ödemezseniz hapis cezası yiyebilirsiniz.

Kredi Taksitleri Gecikince Ne Olur?

Kredi kartı ya da bireysel kredi borçlarının ödenmemesi sonrası taksit gecikme olacağı için icra başta olmak üzere birçok banka yaptırımı ile karşılaşabilirsiniz.

Günümüzde mevcut ekonomik koşullar içinde bankalar ile iletişime geçmeyen vatandaş sayısı oldukça sınırlıdır diyebiliriz. Çünkü hem resmi hem de özel kuruluşların tamamı artık bir şekilde bankalar ile çalışmakta ve bütün işlemlerini bankalar kanalı ile yapmaktadırlar. Durum böyle olunca da vatandaş olarak ne olursa olsun, bir şekilde banka ile yolların kesiştiğini söyleyebiliriz.  Bankaların en önemli özelliklerin bir tanesi de bütün bankaya uğrayan bütün müşterilerden bir şekilde istifade etmektir. Ama çekilen kredilerin ödemeleri aksadığında, konut kredisi çekildi ise ev leden gidebilmekte ya da ihtiyaç kredisi ise haciz gelebilmektedir.

Bankalara kredi borcu bulunan binlerce kişi, bu borçlardan nasıl kurtulabilirim diye arayış içine girmekte ve bankalara olan borçlarını ödeyebilmek için yeri geldiğinde başka bankadan da kredi çekebilmektedir. Yani borcu yine başka bir borçla kapatmaya çalışmaktadır.

Borç Nedeni İle Haciz Gelir Mi?

Vatandaşların bankalardan plansız bir şekilde kredi çekmeleri daha sonra onları geri ödemeler konusunda oldukça sıkıntıya sokmakta ve borç ödemelerinin yapılmaması sonrası,  vatandaşlar icra başta olmak üzere birçok sorunla karşı karşıya kalabilmektedir. Bu sorunlardan dolayı kredi borcu aksatılır ve daha sonra banka tarafından icra takibi başlatılabilir. Eskisi kadar yaygın olmasa bile icra halen devam eden bir uygulamadır.

Kredi  Borcu Yüzünden İcra

Banka Borçlarından Kurtulma 

Sizin de bankaya borcunuz var ve banka borçlarından nasıl kurtulabilirim diye merak ediyorsanız bu yazımızı okuyarak borçlarınızdan kurtulmanın en pratik yolunu öğrenebilirsiniz. Birçok kişi çekmiş olduğu banka kredisini değişik nedenlerden dolayı ödeyemez duruma gelebilir. Kredi borcu ödenmediğinde ne olur sorusunun yanıtı; kredinin türü ve gösterilen ipotek, kefillere göre değişmektedir. Aşağıda kredi borcunun gecikmesi durumunda yaşanacakları yazdık. Ama önce bu sorunun çözümünü anlatalım. Bu problemin çözümü için en makul yöntem daha uzun vadeler ile kredi borcunun yapılandırması ya da tüm kredi borçlarının daha düşük faizler ile başka bankaya transfer edilmesidir. Banka Kredi borcumu ödeyemiyorum ne yapmalıyım diyen kişiler için kesin çözümler..

Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar

Kredi borcu biriken kişiler, tüm borçlarını kapatmak için kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalara başvuru yapması gerekmektedir. Bu bankalar arasında; Ak bank, TEB Bankası, Garanti Bankası ön plana çıkmaktadır.

Bankalara borcunu ödeyemeyen ya da çok fazla borcu olduğu için taksitlerini gücükle ödeyebilen kişiler bu durumdan kurtulmak için bankalara kredi yapılandırması için başvurabilirler. Son yapılan düzenlemeye göre var olan kredi 72 aya kadar taksitlendirilebilecektir.  Önceki yıllarda ihtiyaç kredilerinin vadeleri 36 ayla sınırlandırıldığı için, birçok kişi yüksek kredi taksiti ödemek durumunda kalmakta idi.

Örneğin 36 ay vadeli 30 bin TL kredi çeken bir vatandaş faizle birlikte her ay bankaya ortalama 1400 TL civarında kredi ödemesi yapmak durumunda kalmakta idi. Ama yapılan son düzenleme ile borç yapılandırmasın giden kişilere özel olarak  72 ay taksit avantajı getirildiği için, aynı borca 700 TL gibi daha düşük taksitlerle ödenme kolaylığı sağlanmıştır. Diğer bir seçenek de daha düşük kredi faizi uygulayan bankaya başvuru yapılarak kredi transferi yapılmasıdır. Kredi transferi sayesinde ödenmesi gereken faiz tutarı daha da düşecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

1 Comment

1 Comment  1. Anonim

    16 Ocak 2018 at 11:57

    Paraya ihtiyacim var toplam 50 bin broc var oduyemeyiyorum 6 ay issiz kaldim. Simdi cok sukur isim var . Acil tum broclarimi odeyip tek biryere broclanmak istoyorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copyright © 2011 - Dunden.com Bütün Hakları Saklıdır. ®™-
Yasal Uyarı: LÜTFEN DİKKAT! dunden.com sitesi üzerinden yasal kurumlardan kredi çekme, senet ve çek tahsil eden banka ve faktöringler hakkında bilgi verilir. Kesinlikle kredi verilmez ve kredi için aracılık edilmez. Banka ve yasal özel finans kurumları dışında kredi veren yerler yasa dışı çalışır. Tefecilik kesin suçtur. Yazdıklarımızı tam okumayan ya da okuduğunu anlamayan kişiler ısrarlar kredi çekmek için numarasını yorum kısmına yazıyor. Lütfen numaranızı yazmayın. Numaranızı gören art niyetli dolandırıcıların " Kredi veriyoruz" diye sizi ön ödeme istemek için sık sık aradıklarını öğreniyoruz. Bu kişilerin dunden.com ile bir ilgisi yoktur. Sizi arayan kişileri iletişim kısmını kullanarak bize bildiriniz. Savcılığa gerekli şikayetler yapılacaktır. Okuyucularımızın dolandırıcılık noktasında yapacakları hatalardan sitemiz asla mes\'ul değildir. Sitemizde senetle borç veren yerler hakkında verdiğimiz bilgiler tamamen BDDK denetiminde çalışan Faktöringler ve Bankalar için geçerlidir. Bunun dışında borçlar kanununda " Başkasına kazanç sağlayıcı borç para verilemez" maddesi dolayısı ile tefecilik sayılacak fiillere hiçbir okuyucumuz yönlendirilemez. Vermiş olduğumuz bilgiler böyle bir suçun olduğunu ve acil nakit ihtiyaç varsa bile bunun banka ya da faktöringlerden karşılanması gerektiği ile kısıtlıdır. Sitemizin ismini kullanarak kredi ve borç para veriyoruz diyenlere inanmayın. Sayfamız okuyucularımız için finansal rehberlik hizmeti vermektedir. Bunun dışında kredi verme ve krediye aracılık etmek gibi bir görevi yoktur. Krediye ihtiyacı olan kişiler bunun için yasal banka ya da özel finans kurumlarına başvuru yapması gerekmektedir. Site yönetimi .
İLETİŞİM : dundenekonomi@gmail.com

To Top