Memur Haberleri

AİHM İHRAÇ DAVALARINDA  TÜRKİYE’Yİ HAKLI MI BULACAK?YAPILAN İHRAÇLARIN GEREKÇESİ DEVLETE SADAKAT!

Türkiye’de 15 temmuz sonrası kamudan ihraç edilen memurların sayısı 150 bine yaklaşmış durumda. Kamudan ihraç edilen kişi sayısı bu kadar yüksek olmasına karşın, hakkında adli soruşturma başlatılan kamu görevlilerinin oranı bu sayısının üçte biri bile değildir. Peki bu durum ne anlama gelmektedir? 657 sayılı devlet memurları kanunu ve TCK’ya göre memurların adli ve idari yönden soruşturulmaları iki farklı şekilde yapılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir devlet memuru görev esnasında; gerek memuriyet ile ilgili olsun gerekse sosyal yaşamında olsun bir şüpheli suça karıştığında öncelikle soruşturmanın sağlıklı olması için kişi açığa alınır. Varsa adli bir süreç başlatılır. Adli süreçte mahkum olan kişi zaten memuriyetten atılır; ama hakkında takipsizlik verilen kişiler ya da mahkemesi sonuçlanmayanlar 6 ay içinde göreve başlatılır.

Kısaca tek cümle ile özetleyecek olursak; suç işlemediği adli olarak ispat edilen biri idari olarak kamudan atılmaz. Ve bu halen geçerli bir durumdur. Yaşanılan OHAL süreci 657 sayılı devlet memurları kanununu bazı durumlarda paypas etse de sonuç olarak halen geçerli bir kanundur. Peki ihraç olan memurların birçoğu adli olay yaşamadığı halde neden kamudan atıldı?

Bu soruya bilindiği gibi birkaç ay önce Bekir Bozdağ şu şekilde cevap verdi; Kişileri suçlu olduğu için değil, idari yönden ihraç ettik. Devlet bu kişiler ile çalışmak istemeyebilir. Ve bununla ilgili olarak AİHM de, devlet memurundan sadakat talep etmelidir ve bu yönde hükümleri bulunmaktadır şeklinde açıklamalar yaptı.

Sponsorlu Bağlantılar

 

AİHM Memurdan Devlete Sadakat Şartı İstemektedir

Bekir Bozdağ’ın yapmış olduğu açıklamaya dayanak olarak iki örnek verilmektedir. Bunların birincisi, Doğu Almanya örneği iken ikinci de Ermenistan’dan AİHM’ye yapılmış ama AİHM’nin reddettiği bir dava ile ilgilidir. Peki Türkiye’de istediğini bulamayan ve Bekir Bozdağ’ın ifadesi ile sadakat sorunu nedeni ile ihraç olan on binlerce kişi tekrar AİHM kapısına dayanınca ne olacak? AİHM aynen Ermenistan örneğinde olduğu gibi davaları reddedecek mi?

 

Ermenistan Örneğinde Basının Vermiş Olduğu Eksik Bilgiler

Ermenistan’da yüksek bürokrasi kademesinde, Dış İşleri kurumunda çalışan memurların yapmış olduğu itiraz sadakat ve hükümete güven sorunu nedeni ile kabul edilmedi. Bu durum Türkiye’den gidecek olan on binlerce dosya için emsal olacağı ile ilgili haberler çıktı. Peki bu ne kadar doğru?

Ermenistan Örneği Çok Farklı

Ermenistan Dışişleri bakanlığında görev yapan dört kamu görevlisinin 2008 yılında Ermenistan’da gerçekleşen devlet başkanlığı seçimleri sonrasında seçim sürecindeki olumsuzluklara ilişkin medyaya yaptıkları açıklamalar ve ardından görevden uzaklaştırılmaları oluşturmakta.  Başvurucular Vladimir Karapetyan, Martha Ayvazyan, Araqel Semirjyan, ve Karine Afrikyan yatıkları açıklamalar nedeniyle görevden uzaklaştırılmalarının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 10. maddesinde düzenlenen “ifade özgürlüğü”nü ihlal ettiğini iddia ederek AİHM’e başvurmuşlar.

 

AİHM’in yaptığı değerlendirmede, kamu görevlilerinin üst düzey pozisyonlarını, yaşanan politik krizin bağlamını, yaptıkları açıklamanın resmi niteliğini ve kamuyu bilgilendirme noktasında resmi bir uzmanlığa sahip olmadıklarını dikkate aldığı anlaşılmakta. Mahkemeye göre kamu görevlileri ile devlet arasında  var olan sadakat ve güven ilişkisinin özellikle çoğulcu kurumlar yaratmak isteyen devletler açısından önemli olduğunu, bu nedenle devletin kamu görevlilerinin tarafsızlığını sağlamak adına anayasal güvencelere dayalı düzenlemeler yapabileceğine işaret etmekte. Mevcut başvuruda da söz konusu tarafsızlığı sağlamak adına Diplomatik Hizmetler Kanunu’nun başvurucuların durumuna dair düzenleme yaptığını ve görevden uzaklaştırmanın kanuni olduğunu dile getirerek başvurucuların ifade özgürlüğünün ihlal edilmediğini sonucuna varıyor.

Burada özellikle  altı çizili son cümle çok önemli, yani AİHM, Ermenistan’da mevcut kanunlara çok dikkat ederek karar vermiş bulunmaktadır.

Ama şu anda 657 sayılı devlet memurları kanunda sadakat ile ilgili bir durum söz konusu değildir. Aynı zamanda yukarıda da ifade edildiği üzere, Ermenistan’da ihraç edilenler hem yanlış bilgiler vererek basın açıklaması yapmış hem de bu kişilerin üst düzey kritik görevlerde çalışmalarından dolayı  devlet böyle bir tedbir alınmak zorunda kalmıştır.  Yani  hükümet bu konuda gerçekten tedbir alma gereği duyabilir.  Ama Türkiye’de özellikle alt tabaka memurların,  sadece sendikaya üye olmalarından ya da banka, okul gibi kriterlerden dolayı “devlete sadakati yoktur” şeklinde ihraç edilmeleri AİHM’yi pek de ikna edecek gibi görünmüyor.

Almanya Örneği ne kadar doğru? Bunu bir dahaki yazımızda ele alacağız.

Tarık Yıldız

www.dunden.com ( Aktif Link Verilmeden Kopyalanması Yasaktır)

Sponsorlu Bağlantılar

Click to comment

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Copyright © 2011 - Dunden.com Bütün Hakları Saklıdır. ®™-
Yasal Uyarı: LÜTFEN DİKKAT! dunden.com sitesi üzerinden yasal kurumlardan kredi çekme, senet ve çek tahsil eden banka ve faktöringler hakkında bilgi verilir. Kesinlikle kredi verilmez ve kredi için aracılık edilmez. Banka ve yasal özel finans kurumları dışında kredi veren yerler yasa dışı çalışır. Tefecilik kesin suçtur. Yazdıklarımızı tam okumayan ya da okuduğunu anlamayan kişiler ısrarlar kredi çekmek için numarasını yorum kısmına yazıyor. Lütfen numaranızı yazmayın. Numaranızı gören art niyetli dolandırıcıların " Kredi veriyoruz" diye sizi ön ödeme istemek için sık sık aradıklarını öğreniyoruz. Bu kişilerin dunden.com ile bir ilgisi yoktur. Sizi arayan kişileri iletişim kısmını kullanarak bize bildiriniz. Savcılığa gerekli şikayetler yapılacaktır. Okuyucularımızın dolandırıcılık noktasında yapacakları hatalardan sitemiz asla mes\'ul değildir. Sitemizde senetle borç veren yerler hakkında verdiğimiz bilgiler tamamen BDDK denetiminde çalışan Faktöringler ve Bankalar için geçerlidir. Bunun dışında borçlar kanununda " Başkasına kazanç sağlayıcı borç para verilemez" maddesi dolayısı ile tefecilik sayılacak fiillere hiçbir okuyucumuz yönlendirilemez. Vermiş olduğumuz bilgiler böyle bir suçun olduğunu ve acil nakit ihtiyaç varsa bile bunun banka ya da faktöringlerden karşılanması gerektiği ile kısıtlıdır. Sitemizin ismini kullanarak kredi ve borç para veriyoruz diyenlere inanmayın. Sayfamız okuyucularımız için finansal rehberlik hizmeti vermektedir. Bunun dışında kredi verme ve krediye aracılık etmek gibi bir görevi yoktur. Krediye ihtiyacı olan kişiler bunun için yasal banka ya da özel finans kurumlarına başvuru yapması gerekmektedir. Site yönetimi .
İLETİŞİM : dundenekonomi@gmail.com

To Top