reklam

ALTIPARMAK:” OHAL KOMİSYONU MUCİZE!”

ALTIPARMAK:” OHAL KOMİSYONU MUCİZE!”

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin (SBF) kapatılan İnsan Hakları Merkezi Müdürü İdare Hukukçusu Yrd. Doç.Dr. Kerem Altıparmak, komisyonun zaman kazanmak için uydurulan etkisiz bir hukuk yolu olduğunu söylediklerinde bu kadar absürt olabileceğini öngöremediklerini söyledi. Yrd. Doç.Dr. Altıparmak, “Şöyle bir mucize ile karşı karşıyayız: Merkezi idarenin işlemini, o işlemle hiçbir ilgisi olmayan idareye karşı, o idarenin […]

26 Mayıs 2017 Cuma - 1365 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin (SBF) kapatılan İnsan Hakları Merkezi Müdürü İdare Hukukçusu Yrd. Doç.Dr. Kerem Altıparmak, komisyonun zaman kazanmak için uydurulan etkisiz bir hukuk yolu olduğunu söylediklerinde bu kadar absürt olabileceğini öngöremediklerini söyledi.

Yrd. Doç.Dr. Altıparmak, “Şöyle bir mucize ile karşı karşıyayız: Merkezi idarenin işlemini, o işlemle hiçbir ilgisi olmayan idareye karşı, o idarenin tabi olmadığı bir mahkeme önünde dava edeceğiz” dedi.

Oyalama taktikleri devam ediyor

Altıparmak, komisyonla ilgili özetle şu değerlendirmeyi yaptı:

Komisyonun etkili bir hukuk yolu olmadığını, sadece vakit kazanmaya yönelik bir adım olduğunu dile getirmeye çalışmıştık. Bununla birlikte, daha Komisyon kurulup çalışmaya başlamadan bu kez 690 Sayılı KHK ile yapılan yeni düzenlemeler bu görüşümüzü güçlendirmekle kalmadı, bir de son derece absürd bir duruma vücut verdi.

685 Sayılı KHK’nin 11. maddesine göre “Komisyon kararlarına karşı Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca belirlenecek Ankara idare mahkemelerinde ilgilinin en son görev yaptığı kurum veya kuruluş aleyhine iptal davası açılabilir.” Bu davada husumetin kime yönlendirileceğini belirtmemişti. Hem Komisyon’un en çok üyesini Başbakan atadığı için hem de merkezi idare adına karar aldığı için husumetin Başbakanlığa yöneltileceği konusunda genel bir kanı vardı.

690 Sayılı KHK’nin 54. maddesine göre ise “Komisyon kararlarına karşı HSK’ce belirlenecek Ankara idare mahkemelerinde ilgilinin en son görev yaptığı kurum veya kuruluş aleyhine iptal davası açılabilir. Bu davalarda ayrıca Başbakanlığa husumet yöneltilemez.”

Başbakanlığın kararını kurum savunacak

685 Sayılı KHK hâlâ daha davanın Komisyon’un kararı aleyhine açılacağını öngörüyor. Bu durumda, idare mahkemesinin önünde ilk kararın, yani ihraç kararının değil komisyonun kararının hukuka aykırılığı ileri sürülecek. Ancak Komisyonun kararını, Komisyon veya onun adına Başbakanlık değil o kararla hiçbir ilgisi olmayan husumet yöneltilen idare savunacak. Bir örnekle açıklayalım. Diçle Üniversitesi’nden ihraç edilmiş bir kişinin başvurusu Komisyon tarafından reddedildiğinde davayı Ankara İdare Mahkemelerinde Dicle Üniversitesi aleyhine açacak, Dicle Üniversitesi de Komisyon’un kararının neden doğru olduğunu savunacak. Ayrı tüzel kişiliği olan Dicle Üniversitesi, kendisine atfedilemeyen bir işlemi savunmakla görevlendiriliyor.

Diyelim ki davanın konusu Komisyonun kararı değil ilk alınan ihraç kararı olacak. O zaman da şunu sormak gerekmez mi? Madem ilk karar alan idare dava edilecek, bu Komisyon neden kuruldu? Üstüne üstlük de bunun için Komisyon’un kurulması için aylarca, karar vermesi için yıllarca beklemeye gerek kalmazdı.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sayfalar

Bu sitedeki yazıları izinsiz kopyalanması yasaktır.
iPortal Kodlayan: Özer Gül