reklam

Kritik Görüşmede OHAL ve KHK’lar Gündeme Gelecek Mi?

Kritik Görüşmede OHAL ve KHK’lar Gündeme Gelecek Mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan,  25 mayıs tarihinde Avrupa’da iki tane kritik görüşme gerçekleştirecek. Görüşmelerin bir tanesinin, Avrupa Komisyonu Başkanı ile yapılacak olması Avrupa yolunda önemli bir adım teşkil etmektedir. Görüşme konusu henüz belli olmasa da, Avrupa Komisyonunun aylardır KHK’lar ile ilgili olarak Türkiye’yi uyarması nedeni ile görüşmede KHK ve ihraçlar ile ilgili bazı sorunları ele […]

20 Mayıs 2017 Cumartesi - 1171 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan,  25 mayıs tarihinde Avrupa’da iki tane kritik görüşme gerçekleştirecek. Görüşmelerin bir tanesinin, Avrupa Komisyonu Başkanı ile yapılacak olması Avrupa yolunda önemli bir adım teşkil etmektedir. Görüşme konusu henüz belli olmasa da, Avrupa Komisyonunun aylardır KHK’lar ile ilgili olarak Türkiye’yi uyarması nedeni ile görüşmede KHK ve ihraçlar ile ilgili bazı sorunları ele alınabileceği tahmin edilmektedir. 

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker’ın ofisinden yapılan açıklamada, “(Avrupa Komisyonu) Başkan Jean-Claude Juncker, (Avrup Birliği Konseyi) Başkanı Donald Tusk’la birlikte, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Brüksel’de görüşecek” denildi.
Görüşmenin, NATO zirvesinin yapılacağı 25 Mayıs’ta gerçekleştirilmesi planlanıyor.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, 10 Mayıs’ta AB Dış Politika ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, AB Komisyonunun Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada şunları söylemişti: “Muhtemelen NATO Zirvesi bağlamında Brüksel’de Sayın Cumhurbaşkanımızla Sayın (AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude) Juncker ve Sayın (AB Konseyi Başkanı Donald) Tusk arasında bir görüşme düşünülüyor. Bunun gerçekleşmesi halinde arkasından bir zirve planlaması içerisine girmeyi değerlendiriyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantısında yaptığı konuşmasında AB’nin Türkiye’ye yönelik yaklaşımını eleştirerek, şu ifadeleri kullanmıştı: “AB ile sıkıntılı giden siyasi ilişkilerden farklı olarak, Gümrük Birliği’ni güçlendirerek yolumuza devam edeceğiz. AB ile sıkıntıları siz gözlemliyorsunuz, biz yaşıyoruz. AB, Türkiye’ye gönlünü açmış da Türkiye içeriye girmemiş mi? 54 yıldır kapısında sürdürüyorlar. AB’nin (16 nisan anayasa değişikliği) referandumda yaptıklarını gördünüz. Türkiye sıradan bir ülke değil, biz kapı kulu değiliz. Haysiyetimizle oynanmasına müsaade edemeyiz. 35 fasıl var, geldiğimiz sayı 14. Fransa’dan bir bakan, ‘Boşuna çabalıyorsunuz, sizi almayacaklar’ dedi. Fasıllarla ilgili tüm gayretleri gösteriyoruz. Sizleri kapısında bekleten muhatabınızla bir yere kadar konuşursunuz.”

Aktif Link Verilmeden Alıntı Yapılamaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sayfalar

Bu sitedeki yazıları izinsiz kopyalanması yasaktır.
iPortal Kodlayan: Özer Gül