reklam

Zeybekçi’den OHAL Çıkışı; OHAL Bir An Önce Bitmeli

Zeybekçi’den OHAL Çıkışı; OHAL Bir An Önce Bitmeli

Bakan Nihat Zeybekçi OHAL’in kaldırılması ile ilgili net tutumunu yineledi. Zeybekçi, OHAL ortamından hemen çıkılması gerektiğini belirtirken, OHAL döneminde mevcut hukuk sistemi ile ilgili endişelerini dile getiren Zeybekçi,  ekonominin kendisini hukuksal anlamda güvencede hissettiği ortamlarda gelişebileceğini ifade ederek OHAL’den mümkün olduğunca hızlı çıkılması gerektiğini vurguladı. DW Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Zeybekçi’nin geniş röportajı; DW Türkçe: Almanya-Türkiye […]

09 Mayıs 2017 Salı - 1157 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Bakan Nihat Zeybekçi OHAL’in kaldırılması ile ilgili net tutumunu yineledi. Zeybekçi, OHAL ortamından hemen çıkılması gerektiğini belirtirken, OHAL döneminde mevcut hukuk sistemi ile ilgili endişelerini dile getiren Zeybekçi,  ekonominin kendisini hukuksal anlamda güvencede hissettiği ortamlarda gelişebileceğini ifade ederek OHAL’den mümkün olduğunca hızlı çıkılması gerektiğini vurguladı.

DW Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Zeybekçi’nin geniş röportajı;

DW Türkçe: Almanya-Türkiye Ekonomik ve Ticaret Ortak Komitesi (JETCO) yıllardır toplanamadı. Enerji Forumu da ertelendi. Bunların gerçekleştirilmesi konusunda mutabık kalındı mı? Ayrıca turizm konusunda da Türkiye’nin Almanya’dan beklentileri olduğunu biliyoruz…

Nihat Zeybekci: Üçünde de mutabık kaldık. JETCO’nun sonbaharda yapılmasıyla ilgili mutabakatımız var. Enerji Forumu ile ilgili yazdan önce, müsteşar yardımcıları seviyesinde bir teknik zirve olacak. Hemen sonra da siyasi zirve olur artık. Turizm konusunda da Sayın Zypries ile önemli bir fikir birlikteliğimiz var, çünkü turizmi önemsiyoruz. İki ülke arasında olumlu atmosferin en önemli aracılarından birisi. Geçtiğimiz sene 2016 yılında Türkiye’ye gelen Alman misafirlerimizin oranının yüzde 30 seviyesinde düştüğünü gördük. Bunu anlayışla karşılıyoruz. Çünkü Türkiye’de hakikaten darbe girişimi ve terör olaylarıyla ilgili sıkıntılarımız vardı. Bu sene turistlerin oranının artması konusunda gayret etme konusunda hemfikiriz.

 

TÜM KHK VE İHRAÇ HABERLERİ İLE İLGİLİ SON DAKİKA HABERLERİ İÇİN TIKLA 

 

DW Türkçe: Türkiye’de demokrasi ve hukuk devleti ilkelerine uyulması konusunda Alman hükümeti, Alman ekonomi ve maliye bakanlarının açıklamaları oldu. İşbirliğinin geliştirilmesi için bunların şart olduğu ifade edildi. Alman hükümetine sizin mesajlarınız neler oldu?

Nihat Zeybekci: Hukukun üstünlüğü anlamında Türkiye’nin hiçbir tereddüttü yok. Şu anda içinden geçmekte olduğumuz dönem olağanüstü hal dönemi. Şahsi olarak bunun bir an önce bitmesinin Türkiye’nin menfaatine olduğuna inanıyorum. Olağanüstü hali gerektiren şartların ortadan kalkması lazım, ki bunları bir an önce hükümet olarak bizim ortadan kaldırmamız lazım. Evet ekonomi belirsizliği sevmez, ekonomi şeffaf olmamayı sevmez, ekonomi hukukla kendini garanti altında hissetmediği ortamı sevmez. Bunları biliyoruz. Bir an önce de biz bu ortamdan, olağanüstü hal ortamından çıkmak gerektiğini görüyoruz. Ama dostlarımızın da anlayışlı olmalarını, bize destek olmasını istiyoruz.

DW Türkçe: Görüşmelerinizde Deniz Yücel ve diğer gazetecilerin serbest bırakılması, adil yargılama konusu gündeminize getirildi mi?

Nihat Zeybekci: Zypries, bana Deniz Yücel ile ilgili konuyu dile getirdi. Bir an önce yargılanması, yargılamanın bitmesi lazım. Yargılama sürecinde olan bir konuda görüş beyan etmek istemiyorum. Ama Nihat Zeybekci olarak gönlümden geçen, hiç kimsenin görüşlerinden dolayı, düşüncelerinden dolayı yargılanmaması. Ama diğer taraftan da şunu da gözardı etmemek lazım: İnanılmaz bir ortamdan geçtik. İnsanın bir yeri yaralanmıştır. O yaralanan yere gidip oraya pres uygulamak kanatmak, hassasiyetlerimi bile bile, üstüne kanırta kanırta terör örgütünü desteklemek ve ondan sonra kamuoyunun bundan rahatsız olmamasını beklemek… Çünkü hukuk bir kamu vicdanıdır aynı zamanda. Böyle bir şey keşke olmasaydı. Orada Türkiye’nin gösterdiği hassasiyeti de anlayışla karşılamak lazım. Bir an önce yargılamanın bitmesi lazım. Bunun hiç yaşanmamış olması lazım. Gazetecinin tutuklanmamış olması, mümkünse serbest yargılanması lazım. Ama Türkiye’nin de olağanüstü durumunun anlaşılması lazım. Türkiye’yi bununla ilgili suçlarken diğer taraftan Türkiye’nin hassasiyetlerinin de anlaşıldığının da beyan edilmesi lazım.

DW Türkçe: AB ile ilişkilerde bir anlamda kopma noktasına gelindi. AB bundan sonra Türkiye için sadece bir ekonomik partner mi olacak? Yoksa Türkiye yeniden reformlar gerçekleştirip daha çoğulcu, katılımcı bir Türkiye’ye dönüşebilir mi? Böyle bir umut var mı?

Nihat Zeybekci: Türkiye’nin hedefi AB ile tam bir entegrasyon. Çok net bir şekilde şunu söylemek istiyorum: Bizim hedefimiz, yönümüz bellidir. AB standartlarını tutturmak. Gerek insanlarımızın refahı, gerek demokrasimiz, insan haklarımız, özgürlüklerimiz her anlamda altyapıyla birlikte AB standartlarını tutturmak. Bu standartları tutturmak AB üyeliğinden daha önde mi? Evet. Tüm üyelik bu standartları tutturduktan sonra o gün geldiğinde AB ve Türkiye’nin vereceği bir karar. Türkiye olarak biz asla ve asla tam üyelik perspektifinden, yaklaşımımızdan, hedefimizden asla vazgeçmeyeceğiz. Çünkü biz bunu siyasi bir evrim olarak görüyoruz.

 

Alıntılarda aktif link verilmesi zorunludur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sayfalar

Bu sitedeki yazıları izinsiz kopyalanması yasaktır.
iPortal Kodlayan: Özer Gül