reklam

Sendika Üyesi Memurlar Göreve Döndü

Sendika Üyesi Memurlar Göreve Döndü

  Dün akşam saatlerinde 688 Sayılı KHK Resmi Gazeteden yayınlandı. 688 sayılı KHK’nın diğer tüm KHK’lardan en büyük farkı hiçbir ihracın olmaması ve en yüksek iade KHK’sı olmasıdır. Referandum öncesi yayınlanan bu KHK ile göreve iade olmayı bekleyen birçok kişinin umutlandığı görülmektedir. Çünkü özellikle Sağlık Bakanlığı’ndan daha önceki KHK’lar ile senidka kriterinden dolayı  ihraç olan […]

30 Mart 2017 Perşembe - 2982 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

 

Dün akşam saatlerinde 688 Sayılı KHK Resmi Gazeteden yayınlandı. 688 sayılı KHK’nın diğer tüm KHK’lardan en büyük farkı hiçbir ihracın olmaması ve en yüksek iade KHK’sı olmasıdır. Referandum öncesi yayınlanan bu KHK ile göreve iade olmayı bekleyen birçok kişinin umutlandığı görülmektedir. Çünkü özellikle Sağlık Bakanlığı’ndan daha önceki KHK’lar ile senidka kriterinden dolayı  ihraç olan bazı memurlar sendikalı olduklarına rağmen görevlerine iade olmuşlardır.

İade KHK’sında ismi bulunan bazı Sağlık Bakanlığı memurlarının  daha önce söz konusu sendikaya üye olmalarına rağmen iade olmaları diğer taraftan Sağlık Bakanlığından sendikadan dolayı ihraç olan binlerce kişiye umut ışığı olmuştur.

Referanduma çok kısa bir süre kala bu şekilde önemli bir KHK’nın yayınlanmış olması göreve iadeler noktasında Hükümet kanadında bir yumuşamaya belirtisi olarak yorumlanmaktadır.

Anadolu Eğitim Sendikası genel başkanı Cansel Güven sosyal medya hesabında yapmış olduğu açıklamada bu ön görüyü güçlendirmektedir. Güven Sosyal medyadan yapmış olduğu açıklamada;

“İhraçların ağırlığı Milli Eğitim Bakanlığında iken öğretmenlere bu iadede yer verilmeyişi umutsuzluğa sürüklemesin. Bir çuval pirinçten taş ayıklamaktansa 1 torba bulguru ayıklamak daha az zaman almıştır. Öğretmenlere bu KHK da yer verilmeyişini böyle okuyorum.

İade başladıysa sürecektir.

Öğretmenlerin iadesi kuvvetle muhtemel parça parça olacaktır. İlk iade edilenlerin en masum, en mazlum olacağı şeklinde bir yorum yapmak doğru olmaz. Sınav kağıdı okur gibi, geçti-kaldı derken en masum en sona kalabilir.” Şeklinde yorumda bulundu.

 

AİHM Türkiye’yi Zorda Bırakabilir

AİHM’ye yapılan binlerce başvuru sonrası AİHM sürekli olarak iç hukuku işarete etmesine rağmen bir taraftan da hükümeti sıkıştırmaktadır. Özellikle OHAL komisyonlarının kurulamaması bu noktada halen bir sorun oluşturmaktadır. Hükümet de AİHM’nin toplu bir karar vererek Türkiye’yi büyük tazminatlara mahkum etmemesi için bazı tedbirler almaya başlayabilir.

OHAL komisyonu kurulmamasına rağmen Bakanlar Kurulu etkili bir KHK çıkararak bir taraftan ileriye dönük olarak iadelerin devam edeceği mesajını verdi. Bu da en azından bir süre daha AİHM’nin sürece müdahale etmemesini sağlayacaktır.

 

“Sendika Üyesi Memurlar Göreve Döndü” için 2 cevap

  1. ben dedi ki:

    Önemli olan sendika üyesi nasıl döndü? Kimi aracı kıldı?

  2. Mağdur öğretmen dedi ki:

    Torpil dönüyor 120bin kişiyi inceleyip 416kisiyi suçsuz bulmuşlar ince eleyip sık dönüyorlar maşallah bizim gibi kimsesiz lerin işini Allah çözecek inşallah

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sayfalar

Bu sitedeki yazıları izinsiz kopyalanması yasaktır.
iPortal Kodlayan: Özer Gül