reklam

OHAL Kalkıyor mu?

OHAL Kalkıyor mu?

   Bugün toplanan Milli Güvenlik Kurulu beklenen OHAL uzatılma kararını görüşmedi.  Birçok kişi Belki de  Milli Güvenlik Kurulundan tavsiye niteliğinde bir OHAL uzatma kararı çıkacağına düşünüyordu. Fakat açıklanan MGK görüşme içeriğinde OHAL ile ilgili herhangi bir ifade bulunmamaktadır . Özellikle daha önceki OHAL uzatma kararlarında OHAL süresi bitmeden en az bir buçuk ay önce bu […]

29 Mart 2017 Çarşamba - 1622 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

 

 Bugün toplanan Milli Güvenlik Kurulu beklenen OHAL uzatılma kararını görüşmedi.  Birçok kişi Belki de  Milli Güvenlik Kurulundan tavsiye niteliğinde bir OHAL uzatma kararı çıkacağına düşünüyordu. Fakat açıklanan MGK görüşme içeriğinde OHAL ile ilgili herhangi bir ifade bulunmamaktadır .

Özellikle daha önceki OHAL uzatma kararlarında OHAL süresi bitmeden en az bir buçuk ay önce bu kararlar verilmekteydi. OHAL’in bitmesine yakın bir zaman kalmasına rağmen uzatma noktasında tavsiye bir karara çıkmaması o halin uzatılmayacak anlamına geldiği düşünülmektedir.

Birçok gazeteci sosyal medyada yapmış oldukları açıklamada bu önemli gelişmenin yeni bir OHAL uzatmasının söz konusu olmadığını kanıtladığını ifade etmektedir. Hükümet özellikle referandum sürecine  OHAL ile girmek istemediği belirtilmektedir. 16 Nisan’da yapılacak olan referandum öncesi OHAL’in  kalkması daha da güçlenen bir ihtimal haline geldi.

Hem ekonomik hayatın canlanması hem de kararsızların referandumda vereceği oy rengini olumlu yönde değişmesi için,  hükümet bir şekilde sürpriz bir karar alabileceği düşünülmektedir.  Referandum oylamasına yaklaşık olarak 18 gün kalmış durumdadır. Başta başbakan olmak üzere hükümet yetkililerinden bir tanesi yakın bir zamanda OHAL ‘in kaldırılması hususunda bir açıklama yapması beklenmektedir.

Özellikle yapmış oldukları  siyasi analizler ile ön plana çıkan birçok siyasetçi ve gazeteci OHAL’in uzatılmayacağı  noktasında birleşmektedir.  Bugün toplanan Milli Güvenlik Kurulunda OHAL’in uzatılması hususun da herhangi bir karar çıkmaması yine bu öngörüleri güçlendirmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sayfalar

Bu sitedeki yazıları izinsiz kopyalanması yasaktır.
iPortal Kodlayan: Özer Gül