reklam

BYLOCK’TAN HAPİS CEZASI ALANLAR NASIL TAHLİYE OLUYORLAR?

BYLOCK’TAN HAPİS CEZASI ALANLAR NASIL TAHLİYE OLUYORLAR?

  15 Temmuz darbe kalkışması sonrası yurt çapında başlayan göz altı ve tutuklamalar ile ilgili artık mahkeme süreçlerinin başladığını hatta bazı mahkemelerin sanıklar hakkında kesin kararlar almaya başladığını görüyoruz. Fakat bazı mahkemelerde sanıkları özellikle Bylock’tan dolayı 6 yıl 3 ay gibi cezalara çarptırılırken aynı zamanda bu karara rağmen tahliye edilmektedirler.  Peki hapis cezası alan kişilerin […]

22 Mart 2017 Çarşamba - 4060 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

 

15 Temmuz darbe kalkışması sonrası yurt çapında başlayan göz altı ve tutuklamalar ile ilgili artık mahkeme süreçlerinin başladığını hatta bazı mahkemelerin sanıklar hakkında kesin kararlar almaya başladığını görüyoruz. Fakat bazı mahkemelerde sanıkları özellikle Bylock’tan dolayı 6 yıl 3 ay gibi cezalara çarptırılırken aynı zamanda bu karara rağmen tahliye edilmektedirler.  Peki hapis cezası alan kişilerin tahliye edilmelerinin sebebi nedir?

Bylock programı ile ilgili olarak özellikle bazı operatörlerin hatalı bilgiler vermesi süreci karmaşık bir noktaya getirmiştir. Mahkemede, hayatı boyunca akıllı telefon bile kullanmadığını iddia eden  kişiler bylock programı ile suçlanmaktadır. Bu da tahliyeler ile ilgili önemli bir ayrıntıyı içermektedir.

6-7 aydır tutuklu olmasına rağmen bu programı kullanmadığı tespit edilen onlarca kişinin tahliye haberleri gelmektedir. Bu durumlar da benzer mağduriyetlerin artması endişesini arttırmaktadır. Bu nedenle birçok mahkeme Yargıtay’dan kesin onanama gelmediği için tahliye kararları vermektedir. Uzun hükümlülük süresi sonrası operatörden ya da başka bir yanlış bilgiden dolayı suçsuz olduğu ortaya çıkacak olan kişilerin mağduriyeti tazminatla giderilemeyecektir. Bu nedenle dediğimiz gibi birçok mahkeme bu gibi bir sonuçla karşılaşmamak için Yargıtay’ın bu kararları onaylamasını beklemektedir. Bu süreç içinde  de kişiler her ne kadar hapis cezası almış olsalar da tahliye edilmektedirler.

Yani özetle hakimlerin bazıları, filmlere konu olan yanlışlıklara imza atmamak ve daha sonra “Pardon” dememek için bir nevi temkinli davranmaktadırlar. 

Ama bazı mahkemeler de bu inisiyatiflerini tutukluluk noktasında değerlendirmektedir. Yani Yargıtay onaylamadan kişileri tahliye etmekten imtina etmektedir. Bu da hakimin taktiri ile ilgili bir durumdur.

Aşağıda deliller ve delilerin Yargıtay sürecindeki kabulü ile ilgili önemli bir video bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sayfalar

Bu sitedeki yazıları izinsiz kopyalanması yasaktır.
iPortal Kodlayan: Özer Gül