reklam

AİHM DAVALAR İÇİN VENEDİK KOMİSYONUNUN RAPORUNU REFERANS ALACAK

AİHM DAVALAR İÇİN VENEDİK KOMİSYONUNUN RAPORUNU REFERANS ALACAK

  Avrupa Konseyi Denetim Komisyonun danışma organı olarak faaliyet gösteren Venedik Komisyonu geçtiğimiz günlerde 15 Temmuz darbe girişimi sonrası hayata geçirilen uygulamalar ile ilgili bir rapor hazırladı. Rapor her ne kadar hükümet kanadından olumsuz not aldıysa da son rapor ve  Venedik Komisyonunun daha önce hazırlamış olduğu raporlar AİHM’nin kararlarında belirleyici olacağı bilinmektedir. Avrupa Konseyi Parlamenter […]

18 Mart 2017 Cumartesi - 1316 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

 

Avrupa Konseyi Denetim Komisyonun danışma organı olarak faaliyet gösteren Venedik Komisyonu geçtiğimiz günlerde 15 Temmuz darbe girişimi sonrası hayata geçirilen uygulamalar ile ilgili bir rapor hazırladı. Rapor her ne kadar hükümet kanadından olumsuz not aldıysa da son rapor ve  Venedik Komisyonunun daha önce hazırlamış olduğu raporlar AİHM’nin kararlarında belirleyici olacağı bilinmektedir.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Denetim Komisyonunun anayasal uygulamalarda bir nevi danışma organı vazifesi gören Venedik Komisyonu, son çıkardığı raporlar ile tüm eleştirileri toplasa da hazırlamış olduğu olumsuz raporlar konusunda geri adım atmadı.

 

Peki Venedik Komisyonunun Raporları AİHM’ye Giden KHK Davalarında Etkili Olacak Mı?

 

Avrupa Konseyinin asıl organları içinde yer alan Venedik Komisyonu sivil bir komisyon değildir. Anayasal uygulamalarda AİHM’ye doğrudan referans olan bir komisyondur. Avrupa Komisyonu alt organı olan Venedik Komisyonu toplam 47 ülkenin temsilcilerinden oluşmaktadır. Bunun dışında Brezilya ve ABD’nin de gözlemci statüsünde yer aldığı bilinmektedir. Starsborg’ta yer alan Venedik Komisyonu Avrupa’nın kanunlarını ülkeler bazında değerlendirmeye alabilen bir komisyon vazifesi görmektedir.

 

 

Venedik Komisyonun raporu doğrultusunda hem Avrupa Konseyi hem de AİHM bu noktada alacağı kararları gözden geçirecektir.

Bu nedenle daha önce de değişik haber metinlerimizde belirttiğimiz üzere; Kurulması planlanan ve  iç hukuk komisyonu olarak görev yapacak olan OHAL inceleme komisyonun hemen göreve başlaması gerekmektedir. OHAL komisyonlarının etkisiz olması durumunda, Avrupa’da birçok merci sürece müdahale edeceği sinyallerini vermektedir.

Daha önce AİHM ile birçok konuda sorun yaşayan ülkemizin bu sorunu kendi içinde halletmesi en büyük arzumuzdur.

AİHM Türkiye’de iç hukukun etkili olmadığına kanaat getirirse davaları kabul  etmeye başlayacaktır. Ve yazımızın başında belirttiğimiz üzere AİHM davalarında karar verilirken en önemli nokta olarak Venedik Komisyonlarının raporları dikkate alınacaktır. Bu da şimdiden belirtmek gerekir ki malumun ilanı olacaktır. Yani birçok dava kabul edilerek ülkemiz mahkum edilecektir.

Davaların bu noktaya gelmeden önce yetkililerin sürece etkili bir şekilde müdahale ederek suçlu ile suçsuzu ayıracağından eminiz. Bu sayede başka AİHM olmak üzere hiçbir kurum iç işlerimize karışmamış olacaktır.

 

SON DAKİKA HABERLERİNİ SOSYAL MEDYA SAYFAMIZDAN İLK SİZ ÖĞRENİN 

 

 

“AİHM DAVALAR İÇİN VENEDİK KOMİSYONUNUN RAPORUNU REFERANS ALACAK” için bir cevap

  1. Yusuf ATMACA dedi ki:

    Hukuk hukuk hukuk maide8 hud113

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sayfalar

Bu sitedeki yazıları izinsiz kopyalanması yasaktır.
iPortal Kodlayan: Özer Gül