reklam

İHRAÇ OLANLARIN GSS’leri YANLIŞ HESAPLANIYOR!

İHRAÇ OLANLARIN GSS’leri YANLIŞ HESAPLANIYOR!

  Genel Sağlık Sigortası ile ilgili 1 Nisanda yeni bir düzenleme getirilecektir. Yapılacak düzenlemeye göre artık gelir testi yaptırma zorunluluğu kaldırılmaktadır. Bunun yerine herkes için geçerli bir rakam olan 53 TL’lik  bir prim uygulamasına geçilecektir. Ama 53 TL prim ödemesini de yapamayacağım diyenler istekleri doğrultusunda tekrar bir gelir testine tabi olacaklardır. Bu noktada özellikle ihraç […]

17 Mart 2017 Cuma - 1140 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

 

Genel Sağlık Sigortası ile ilgili 1 Nisanda yeni bir düzenleme getirilecektir. Yapılacak düzenlemeye göre artık gelir testi yaptırma zorunluluğu kaldırılmaktadır. Bunun yerine herkes için geçerli bir rakam olan 53 TL’lik  bir prim uygulamasına geçilecektir. Ama 53 TL prim ödemesini de yapamayacağım diyenler istekleri doğrultusunda tekrar bir gelir testine tabi olacaklardır. Bu noktada özellikle ihraç edilen memurların tamamının gelir testine tabi olmak isteyebileceklerini tahmin etmekteyiz.

Ama daha önce yapılan gelir testlerinde bazı yanlış uygulamaların yapıldığı ile ilgili şikayetler olarak sitemize e-mail yolu ile iletilirken aynı zamanda haber yorumlarında da bu yönlü yorumlara şahit olduk. Birçok ilde ihraç edilen memurların gelirleri tespit edilirken onların memuriyet sırasında almış oldukları maaşları da hesaba kattıkları anlaşılmaktadır.

Şu anda hiçbir işte çalışmadıkları halde eski maaşları ile gelir testine tabi tutulan bazı memurlara çok yüksek prim tutarları yansıtmakta idi. Son düzenleme ile birlikte 53 TL’yi de ödeyemeyeceğini belirten kişilere tekrar gelir testi uygulanacaktır. Ama aynı şekilde yanlış hesaplamalar devam ederse, mevcut hiçbir geliri olmayan kişilere yeşil karttan yararlanma şansı tanınmayacaktır.

Sosyal Yardımlaşama Vakıflarının amacı; geliri olmayanların sağlıktan yararlanmaları için onlara fon ayırmaktır. Ama ihraç olan kişiler daha önce çalıştıkları ayların maaşı ile gelir testine tekrar tabi olurlarsa kendilerine 53 TL prim çıkarılacaktır. Bazı illerde eski maaşlar dikkate alınmayıp birçok kişiye “0” prim çıkarılırken bazı illerde ise aynı durumdaki kişilere yüzlerce TL prim çıkarıldığı görülmektedir. Her ne kadar son düzenleme ile artık en yüksek prim tutarının 53 TL olması ön görülse de yine de geliri olmayan kişilerin bedava sağlıktan yararlanmaları sağlanmalıdır.

 

BİRİKEN BORÇLAR SİLİNMEYECEK

 

Daha önce GSS kapsamına giren ve kendisine çıkarılan primleri ödeyemeyen kişilerin birikmiş borçları 1 nisan itibari ile tekrar yapılandırılacak. Yani prim silme söz konusu olmayacaktır. Eski birikmiş borçların sadece faizleri silinecek ve kalan ana para da taksitlere bölünecektir.

 

60 GÜN ÖDEMEYEN SAĞLIKTAN YARARLANAMAZ

 

GSS prim borçlarını 60 gün boyunca ödemeyenlerin sağlık hizmeti alabilecekleri ama bu hizmetten  indirimsiz yararlanacakları belirtilmektedir. Yine borçlarını ödemeyenlere haciz uygulanacağı ifade edilmektedir. Geliri olmayan kişilerin zorunlu GSS’ye tabi olup, kendilerine çıkarılacak prim borçlarını da ödeyememeli durumunda icra ile karşı karşıya kalacak olmaları sorgulanması gereken bir durumdur.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sayfalar

Bu sitedeki yazıları izinsiz kopyalanması yasaktır.
iPortal Kodlayan: Özer Gül