reklam

Avrupa Komisyonu Başkanı: AYM Hemen Karar Vermezse AİHM Davaları Kabul Edecek  

Avrupa Komisyonu Başkanı: AYM Hemen Karar Vermezse AİHM Davaları Kabul Edecek  

  Avrupa komisyonu başkanı Jagland, ihraç edilmiş memurlar ve tutukluluk süresi ile ilgili olarak çok önemli uyarılarda bulundu. Uzun süren Bozdağ-Jagland görüşmesinin özeti şu şekilde idi: İhraç kriterleri kesinlikle AİHM sözleşmesine uygun olmalı. AİHM temelindeki anlaşmalara uymayan kararlar ile ilgili müdahale seçeneği mevcuttur. İkici uyardı da Anayasa Mahkemesine yapılan ihraç ve tutukluluk ile ilgili dava […]

04 Mart 2017 Cumartesi - 11003 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

 

Avrupa komisyonu başkanı Jagland, ihraç edilmiş memurlar ve tutukluluk süresi ile ilgili olarak çok önemli uyarılarda bulundu. Uzun süren Bozdağ-Jagland görüşmesinin özeti şu şekilde idi: İhraç kriterleri kesinlikle AİHM sözleşmesine uygun olmalı. AİHM temelindeki anlaşmalara uymayan kararlar ile ilgili müdahale seçeneği mevcuttur. İkici uyardı da Anayasa Mahkemesine yapılan ihraç ve tutukluluk ile ilgili dava başvurularından henüz bir sonuç çıkmaması ile ilgili idi.

Jagland, ihraçlar ile ilgili yakın bir zamanda bir karar verilmezse o zaman AİHM’nin iç hukuk sorunu olarak duruma müdahale edeceğini ve davaları çok yakın bir zamanda kabule edeceğini belirtti. Bekir Bozdağ ile yapılan görüşmeden daha çok darbe sonrası idari ve adli tasarruflar konuşuldu.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın Strasbourg ziyareti bağlamında bir mesaj yayımlayan Jagland, dosyaların AYM tarafından yakın zamanda ele alınmaması halinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) muhtemelen bu kurumun etkili bir iç hukuk yolu olup olmadığını değerlendireceği ve şikayetleri ele almaya başlayacağı tespitinde bulundu. Görevlerinden alınanlar ve tutuklananlar için uygulanan adli güvencelerin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) ve AİHM içtihadı temelinde olmasının Türkiye ve Avrupa için zorunlu olduğunu vurgulayan Jagland, şikayetleri değerlendirilmek için oluşturulmasına karar verilen komisyonun da bağımsız çalışması gerektiğini söyledi.

 

AİHM’YE GİTME HAKKI VAR

 

Şikayet gelmesi durumunda AİHM’nin uygun iç hukuk yolu olup olmadığına bakacağının altını çizen Jagland, tutuklanan gazetecilerin ve parlamenterlerin davalarının Türk mahkemelerince görüleceğine dikkat çekerek, “Ancak bu kişilerin AİHM’ye başvurma hakkı var. AİHM, Türk mahkemelerinin AİHS temelinde karar verip vermediğine bakacak” ifadelerini kullandı.

 

Bozdağ; Komisyonlar Etkili Olacak

 

 

Jagland ile görüşmesi sonrasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Bozdağ ise Türkiye’nin çok büyük bir tehlike atlattığını ve değerlendirme yapan uluslararası kuruluşların yaşanan gerçeklikleri göz önünde bulundurmasını istedi. Bozdağ, Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu’nun bağımsız ve etkili olacağına değinerek, Diyelim ki işe iadesine karar verdiğinde o kişi işe iade edilecektir, bir yerin açılmasına karar verdiğinde orası açılacaktır. Hukuk içinde bunların gerekleri yapılacaktır. Hem Türk iç hukuku hem AYM’ye bireysel başvuru hem AİHM’ye müracaat yolları açıktır  dedi. Bozdağ, hukuk devletinin bütün mekanizmalarıyla bu süreçte yapılan iş ve işlemlerin denetime açıldığını söyledi.

Yapılan görüşme sonrası hem Jagland hem Bozdağ ayrı açıklamalar yaparak, görüşme sonrası olumlu adımların atılacağı sinyallerini verdi. Özellikle hükümetin, davalara AİHM’nin karışmaması için etkili iç hukuk olarak komisyonları çalıştıracağı ve komisyonlardan tatmine edici kararlar çıkacağı belirtilmektedir.

 

BÜTÜN İADE HABERLERİ İÇİN TIKLA

 

AİHM’DEN TÜRKİYE’YE RET 

 

OHAL KOMİSYONLARI KURULUYOR

 

AİHM ATİLLA TAŞ DAVASINI ÖNCELİKLİ GÖRÜŞECEK

 

“Avrupa Komisyonu Başkanı: AYM Hemen Karar Vermezse AİHM Davaları Kabul Edecek  ” için 2 cevap

 1. Yusuf ATMACA dedi ki:

  Yasal sendika ve banka suç olamaz
  İnternetten indirilebilen bir program nasıl SUÇ olabilir
  Hükümet idari tasarruf diyere suçsuz insanları cezalandırdığını itiraf etmiştir.
  Maide suresi 8. ayete karşı gelmektedirler.

 2. Mağdur öğretmen dedi ki:

  Suç olmayan yasal haklardan ihraç olduk Allah’ım sen yardım et tüketti bu süreç bizi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sayfalar

Bu sitedeki yazıları izinsiz kopyalanması yasaktır.
iPortal Kodlayan: Özer Gül