reklam

Suçun Yok; Ama Seninle Çalışmak İstemiyorum  

Suçun Yok; Ama Seninle Çalışmak İstemiyorum  

  KHK ile ihraç edilen on binlerce kişi,  idari ve adli olarak birçok kuruma başvuru yaparak işlerine geri dönmek için umutla beklemektedir.   Yine işten atılan memurlar  KHK ile kurulan komisyonlar aracılığı ile geri dönme konusunda umutlanmıştı. Süreci takip eden memurlar KHK Komisyonlarına başvuru için beklemede iken,  Bakan Bekir Bozdağ’dan çok önemli bir açıklama geldi. Bekir […]

25 Şubat 2017 Cumartesi - 6043 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

 

KHK ile ihraç edilen on binlerce kişi,  idari ve adli olarak birçok kuruma başvuru yaparak işlerine geri dönmek için umutla beklemektedir.   Yine işten atılan memurlar  KHK ile kurulan komisyonlar aracılığı ile geri dönme konusunda umutlanmıştı. Süreci takip eden memurlar KHK Komisyonlarına başvuru için beklemede iken,  Bakan Bekir Bozdağ’dan çok önemli bir açıklama geldi.

Bekir Bozdağ, yapmış olduğu açıklama ile gerçekten çok önemli bir konuyu tartışmaya açmıştı. Bekir Bozdağ’ın şu ifadeleri dikkat çekmektedir,   her ihraç olan adli süreç geçirmiş değil, kaldı ki ihraç olanlar suçlu oldukları için değil idari tasarruf kullanılarak bu kişiler ihraç edilmiştir. Bekir Bozdağ’ın bu ifadeleri daha önceki aylarda ihraçlar ile ilgili açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ’ın açıklamaları ile tamamen çelişmektedir.

İsmet Yılmaz, önceki aylarda açığa alınan öğretmenlerden suç işlememiş olanların iade edileceğini ifade etmesine rağmen 1 Eylülde 30 bine yakın öğretmen ihraç edilmişti. Bu ihraçlardan sonra birçok kişide atılan kişilerin suça karıştıklarına dair bir algı oluşmuştu. Ama, geçen uzun sürece rağmen atılan kişilerin birçoğu  hakkında herhangi bir adli gelişme olmamıştı. Son olarak Bekir Bozdağ’ın açıklaması da bu yönde olunca bazı soruların sorulması gerektiğini düşünüyoruz.

Daha önce Prof. Ersan ŞEN  yapmış olduğu açıklamada, devlet kişinin suçsuz olduğunu kabul etse bile onunla çalışmak istemeyebilir, demişti. Ama bu gerçekten ülkemizde olmaması gereken bir durumdur.  Anadolu insanımızın, köylümüzün  bin bir  emekle devlet memuru yapmak için çocuklarını okuttuğunu biliyoruz. Eğer devlet memurluğunun güvencesi kalkarsa,  halkta çocuklarını okutma güdüsü zayıflayacaktır.

Belki her ailede memur yoktur; ama her aile çocuğunu bir şekilde memur yapma hayali ile okutmaktadır.  Okullarımızda okuyan öğrencilerin de yine en büyük ideallerinden biri de devlet kadrolarına yerleşmektir. Eğer memuriyet güvencesi kalkarsa halk arasında çocuklarını okutma ile ilgili bazı endişeler yaşanacaktır. Madem çocuğumun iş güvencesi olmayacak o zaman kendi işini yapsın diyen birçok aile ortaya çıkacaktır.

Bu nedenle yetkililerin yapmış olduğu açıklamalarda bazı hususların çok önemli olduğunu söyleyebiliriz. Eğer gerçekten kişi suça karışmadıysa o zaman göreve iade edilmelidir.  İnsanların gözlerinin içine baka baka, sen suç işlemedin biliyorum; ama seninle çalışmak istemiyorum demek gerçekten bizim ülkemizin hak etmediği bir sonuç çıkarır.

Bekir Bozdağ’ın daha önce OHAL komisyonları ile ilgili görüşleri

 

Aldığımız e-mailler ve bize geri dönüşlere baktığımızda gerçekten de ihraç olan kitlenin hükümeti destekleyen bir tabanının olduğunu görüyoruz. İhraç oldum ama annem babam hem hükümeti destekliyor ve hayal kırıklığına uğradık diyen onlarca mesaj gelmektedir.  OHAL komisyonları ile bu gerçek mağduriyetlerin giderilmesini bekliyoruz.

Öncelikle devlet aleyhinde faaliyet yürüten kişiler ne olursa olsun gerekli cezalara çarptırılmalıdır. Hakkında kesin yargı kararları olanlar yine aynı muameleyi görmelidir; fakat devlet tarafından da  suça bulaşmadıkları kabul edilen kişilerin halen göreve iade edilmemeleri mağduriyetlere neden olmaktadır.

Kişi, hiçbir suça karışmadıysa niçin devlet kadrosundan uzaklaştırılsın ki?  Devlet memurlarının anayasamıza göre suç olan faaliyetlerde bulunmadıkça iş güvencelerinin korunması gerekmektedir. Değişen siyasi koşullar neticesinde,  her devlet memuru kendisini güvende hissetmezse bu hem onun psikolojisini etkileyecek hem de devlet hizmetinde iş verimliliğini düşürecektir.

Bu nedenle memurun devlete güveni esas tutulmalı ve işini yapan, suça karışmayan  memurun iş güvenliği sağlanmalıdır. Özel sektörde bile bazı yasal güvenceler varken, KPSS’ye uzun yıllar çalışıp binlerce kişiyi geride bırakarak devlet memuru olmuş kişilerin hakları çok basit şekilde çiğnenmemelidir. Bu hem hukuki hem de vicdani değildir.

TOPLU İADE  HABERLERİ İÇİN FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP EDİN

 

BANKA VE SENDİKAYA TAKİPSİZLİK

“Suçun Yok; Ama Seninle Çalışmak İstemiyorum  ” için 9 cevap

 1. Cetin dedi ki:

  Evet ben ve ailemde milli görüşçüyüzdür. Anladimki bunlar gerçekten bu gömleği çıkarmışlar. Ne Allah korkusu kalmış ne ahirette hesap verme korkusu. Bankacılık işlemleriyle 3 bin tl parayla vatan haini ilan edildik. Utanmadan buna idari tasarruf diyorlar. Sizin idari tasarrufunuz sınırsızmıdır. Sizleri asıl idari tasarrufu sınırsız olan hakimler hakimi Allaha havale ediyorum. Zerrei miskal kadar hakkım varsa muhakkak alcağım. Mazlumun ahı, indirir şahı

 2. Anonim dedi ki:

  Anam süt satarak babam el arabasıyla ip satarak okuttuğu kardeşimin hakkı kimseye kalmaz. O paralar helaldi. Kimsenin yanına kâr kalmaz. Bizler masum insanlarız Rabbim sen zalimden esirge. Bu ülkenin bahsi geçen terör örgütüne zamanında gönül vermiş bürokratları devlet adamları Allah affetsin deyip köşeye çekilirken merak ediyorum onları affeden Allah acaba bizi neden affetmiyor.
  Bu gün bankaya para yatıran ben bu gün okulunda dershanesinde çalışan sen bizler suçluyuz terör yandaşıyız hatta ve hatta vatan hainiyiz.. Peki ya sorarlar adama bu okula bankaya araziyi veren, çalışma izni veren, üstüne üstlük güzelce vergisini toplayanlarin sıfatı nedir? Bizler masum insanlarız bizler sevdası vatan derdi eve ekmek götürmek olan insanlarız… Hakkımız yeniliyor kardeşim onurumuz kırılıyor kardeşim sıkıntılardayız belki ama Allah görüyor kardeşim Allah… Bizim devlet adamlarının merhametine olmayan adaletine ihtiyacımız yok bizi Allah’ın adaleti kurtaracak. Zalım elbet bir gün hesabını verecektir bizim evlatlarımızın tek göz yaşının hesabını…

 3. Mevlüt ÇADIRCI dedi ki:

  657 sayılı kanunu bir daha okusa ya sn bakan.

 4. ben dedi ki:

  Neresinden tutarsanız tutun her yönüyle çok talihsiz bir açıklama. kendileri böyle yaparsa, o zaman onlardan sonra gelen her hükümete, çalışmak istemediği memurları işten çıkarma hakkı vermez mi. Ve bu da, her seçimden sonra gelen tüm hükümetlerin, istemediği kişileri memurluktan çıkarma hakkı doğurmaz mı. E ne olacak o zaman. Her seçimden sonra devlet memurlarının yarısından çoğu sürekli değiştirilecek mi. O zaman her yeni hükümet göreve başladığında eski memurları işten çıkarıp kendi yandaşlarını mı işe yerleştirecek. Nerde bunların iş güvencesi.

 5. Haho dedi ki:

  Devletin böyle bir hakkı var kimse ömür boyu devlette duramaz

  • Magdur dedi ki:

   Bende seninle çalışmak istemem. Seni bakan olarak görmek istemiyorum. Senin ve senin gibilerle…

  • Anonim dedi ki:

   🙂

  • asim dedi ki:

   Devlet bir kimsenin suçsuz olduğu anlaşılmışsa ona fetöden dolayı ihrac edip,işsiz bırakma hakkı olmamalı, ancak istifa ettirebilir.Devlet dairesinde senin için kadrom yok ya da seni çalıştırmak istemiyorum demek şekliyle.Sözleşmeli yap sözleşmesini feshet gibi.Ancak sen bana ihanet ettin,seni ihraç ediyorum hiç bir şekilde devlet birimlerine yanaşamazsın,çocukların da senden dolayı sakıncalı deme hakkı var mı.Bir de çalıştıran özel sektörü takip etme gibi.Bu durumda yine var dersen Allah seni de aynı duruma müstehak etsin.Almanya Doğu Almanya memurlarına terörist damgasını vurarak atmadı.Fazlasınız diye memurluktan çıkardı.

 6. asim dedi ki:

  Bu Bakanın yüzünden referandumda hayır verecektim,ancak çevremin (ailem,akrabalarım iş ve okullardan arkadaşlarımın tamamı) fikir yapılarından cesaret alarak bana reva görülen banka hesabından dolayı ihracı kulak ardı ederek evet verdim.Ancak benim adıma millet ,desteği sınırda tuttu diye düşünüyorum.Sonucun olumlu olması iyi ,sınırda olması da: Belki daha titiz ve dikkatlı davranarak,her başörtülüyü irticai tehdit olarak görenlerin durumuna düşmeme adına Banka hesabi ile de fetöye destek anlamına gelmeyeceğini anlarlar, kendileri bilir.2019 yılında çifte aşamada görüşürüz diyeyim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sayfalar

Bu sitedeki yazıları izinsiz kopyalanması yasaktır.
iPortal Kodlayan: Özer Gül