reklam

Hükümetin ve AİHM’nin KHK Mağdurları Üzerine Oynadığı Satranç Oyunu

Hükümetin ve  AİHM’nin KHK Mağdurları Üzerine Oynadığı Satranç Oyunu

Birkaç hafta önce çıkan KHK inceleme komisyonları sonrası hem ülke içinde hem de Avrupa’dan önemli olumlu dönütler geldi. Özellikle AİHM yargıcının:” KHK komisyonları çabalarımızın bir meyvesi olduğu için oldukça önemsiyoruz.” Açıklaması gerçekten de bütün masum ve mağdurlar için büyük  umutlar oluşturmuştur. Fakat her ne kadar bu açıklamalar yapıldıysa da arkasından yine AİHM’den yapılan art arda […]

08 Şubat 2017 Çarşamba - 8365 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Birkaç hafta önce çıkan KHK inceleme komisyonları sonrası hem ülke içinde hem de Avrupa’dan önemli olumlu dönütler geldi. Özellikle AİHM yargıcının:” KHK komisyonları çabalarımızın bir meyvesi olduğu için oldukça önemsiyoruz. Açıklaması gerçekten de bütün masum ve mağdurlar için büyük  umutlar oluşturmuştur.

Fakat her ne kadar bu açıklamalar yapıldıysa da arkasından yine AİHM’den yapılan art arda açıklamalarda, aslında bu mağduriyetlerin çok kısa bir zamanda giderilmesinin zor olduğu, hukuki olarak ilk ele alınması gereken durumun ise uzun tutukluluk süreleri olması gerektiği ifade edilmekteydi.

Yani aslında AİHM bu KHK’ları takip ediyor ve bu KHK’larda çok büyük sorunların olduğu aleni olarak eleştirel bir tarza ifade ediyordu; ama en azından şimdilik asıl üzerinde konuşulması gereken konunun uzun ve keyfi tutuklamalar olması gerektiği konuşulmaktaydı.  Fakat mağdurların bize göndermiş oldukları e-mailleri incelediğimizde birçok kişinin çok sabırsız olduğu ve hemen bir çözümün bulunması gerektiği ile ilgili beklentilerinin olduğunu görmekteyiz.

 

SON DAKİKA: İHRAÇLARDA HATA VARSA DÜZELTİLİR!!!!  HABER İÇİN TIKLA

 

Ama mağduriyetlerin çok kısa bir sürede giderilebileceği ile ilgili düşünceler ve umutlar kişileri hayal kırıklığına uğratabilir. Bu nedenle de süreci iyi okuyup hem hükümetin hem de AİHM’nin ne yapmaya çalıştığını iyi anlamakta fayda vardır.

Aslında şunu öncelikle söylemek istiyoruz. Hükümet gerçekten hukuki olmasa da duygusal olarak KHK ile atılan kişiler ile çalışmak istemiyor. Yapılan işin ne kadar doğru olduğunu burada tekrar tartışmaya açmaya gerek yok! İşin özeti bu…

Bu nedenle de yetkililerin,  yarın çıkıp da: “ herkesi geri alacağız biz yanlış yapmışız” demelerini beklemek doğru olmaz.

Yapılan ihraçların doğrudan KHK’lar ile yapılması ve kişilere itiraz ve savunma hakkının verilmemesi, hükümetin sorgusuz sualsiz bu kişiler ile artık çalışmak istemediğini göstermektedir. Çünkü idari yönden açılacak bir itiraz mahkemesinde, hakim çıkıp da sendikanın ya da denetimli bir bankanın suç olduğuna nasıl karar verecek?

Bazıları çıkıp da kanallarda:  “sendika , banka suçtur”  diyor; ama sunucu, “ efendim banka sizin denetiminizdeydi, sendika olur yazılarında da sizin imzanız vardı madem bunlar suç neden bu suçlar sadece memurlara yükleniyor da diğer yüksekteki kişiler ile bu suçlar paylaşılmıyor? ”  diye soru sormuyor

 

KHK’lar Hükümet İle AİHM Arasında Bir Satranç Oyununa Dönüştü

En son çıkan KHK ile hükümet kolay kolay geri adım atmayacağını ilan etmiş oldu. Artık bu aşamadan sonra AİHM’nin ne gibi bir tepki vereceğini bekleyeceğiz. Aslında bu son  KHK,  iç hukukun aslında çok etkili olmayacağını hatta yine KHK ile kurulmuş olan itiraz komisyonlarının pek işe yaramayacağını AİHM ‘e göstermesi açısından mağdur ve masumlar için bir avantaj oluşturabilir.

AİHM’ye başvuracak olan kişiler bu argümanları kullanarak daha etkili ve hızlı sonuçlar alabilir.

Satranç oyununda hangi hamlenin ne getireceğini  izleyiciler çoğu zaman tahmin edemez. Şu an her iki tarafta ustalıkla çok önceki hamleleri tahmin ederek yeni hamleler yapmaktadır. Tabi burada izleyiciler olarak sabırla oyunun sonunu beklemek en doğrusu olacaktır.

 

TÜM KHK HABERLERİ İÇİN FACEBOOK  SAYFAMIZI TAKİP EDİN 

F16 PİLOTLARI GÖREVE İADE OLURKEN ÖĞRETMENLER-MEMURLAR NEDEN OLMUYOR

 GÖREVE İADE EDİLEN MEMURLAR

YENİ İHRAÇLAR NE MESAJ VERİYOR

TÜM İADE VE KHK HABERLERİNİ ANINDA ALMAK İÇİN GRUBU BEĞEN-KATIL 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sayfalar

Bu sitedeki yazıları izinsiz kopyalanması yasaktır.
iPortal Kodlayan: Özer Gül