2000 TL Maaşa Ne Kadar Kredi Çekilebilir?

2000 TL Maaşa Ne Kadar Kredi Çekilebilir?


Aldığım maaşa göre ne kadar kredi çıkar sorusu herkesin kredi çekmeden önce öğrenmek istediği bir durumdur. Çünkü, gelirinden fazla limit isteyenlerin başvurusu reddedildiği için kişilerin findeks notu da düşer. Bundan dolayı başvuru öncesi ne kadar kredi çekebilirim sorusunun yanıtının verilmesi ve gelire göre kredi hesaplamasının yapılması gerekmektedir. Maaşa göre çıkacak olan limit aylık bazda maaşın %80’ini geçmeyecek şekilde taksitler halinde olması gerekmektedir. Türkiye’de asgari ücret 1600 TL civarı olmasına rağmen ek mesailer ile birlikte bu rakam 2000 TL’yi bulabilmektedir. Bu noktadan hareketle en çok maaş alan kesimin çekebilecekleri kredi tutarını hesaplama adına bu yazıyı kaleme aldık.

Bankadan Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Bankalar kredi verirken çok farklı kalemleri göz önünde bulundururlar. Bunlardan birisi de maaş bordrosudur. Maaş bordrosu iki bin civarı olan asgari ücretle çalışan ve buna yakın maaş alanların akıllarına 2000 TL maaşa ne kadar kredi çıkar sorusu gelir. Maaşının ne olursa olsun yapacağınız ince hesap şudur; Çekeceğiniz finansmanın aylık ödemesi maaşının %80’ini geçmemesi gerekmektedir. Bazı kişiler 5 bin maaş alırken bazıları da 1600 TL aldığı için herkes için hesaplama farklı olmaktadır. Ama %80 oranı bir üst limittir. Kısa bir hesapla 2000 TL alan biri ihtiyaç finansmanı olarak 48 ay vadeli şekilde ortalama 70 bin TL çekebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Maaşıma Göre Çekebileceğim Konut Kredisi Miktarı

Nakit başvurusunda bulunulduğu zaman bankalar çeşitli kriterleri baz alır. Buna göre değerlendirme yaparlar. İlk baktıkları sicil notunuzdur. Sicil notunu oluşturan ve belirleyen geçmiş dönemlerde almış olduğunuz borçları ödeme kaliteniz, kart borçlarını sağlıklı ödeyip ödemediğiniz, hesabınızdaki nakit akışı gibi etkenler olur. Bu etkenler neticesinde 1900 puana kadar bir puanlandırmaya tabi tutulursunuz ve başvurularınız değerlendirmeye alınır. 120 aya kadar konut finansmanı çekecekseniz o zaman 120 X maaşınızın %80’i= ne kadar kredi çekeceğiniz ortaya çıkar.

Taksitler Maaşın Yüzde Kaçı Olur?

Başvurunuzda değerlendirmeye alınacak konulardan birisi de gelirinizin almayı düşündüğünüz krediye yetip yetmeyeceğidir. Çünkü bankalar ödeme zorluğu yaşamamanız adına gelirinizin belli bir oranına nakit verirler. Bu yüzden tek gelir kaynağınız maaşınızsa çekebileceğiniz miktarı maaşınız üzerinden değerlendirilir. Kredi taksiti maaşın yüzde kaçı olur? Bu durum bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Fakat %40 ila %80 arasında değişir. BDDK, yapmış olduğu düzenlemelerle aylık ödenecek taksit tutarının maaşın %80’i geçmesine izin vermemektedir. Sadece küçük esnetmeler olabilir.

2000 TL Maaşa Alınabilecek İhtiyaç Kredisi Miktarı

Başvurunuzda aylık ödemeleriniz aylık maaşınızın maksimum %80’i olabilir dedik. Eğer belgelendirebileceğiniz başka bir geliriniz varsa bu oran değişebilir. Örneğin ek iş geliriniz, taşınmaz mal geliriniz varsa bunları beyan edebilirsiniz. Mevcut düzenlemelere göre bankalardan alınacak ihtiyaç kredileri 36 aya kadar, araç finansmanı ise 48 aya kadar vadelendirilebiliyor. Yukarıdaki hesaptan yola çıkarak; 1600X48= 76.800 TL çıkmaktadır. Ortalama olarak da değişen faiz koşullarını düşünürsek 70-80 bin TL arası para çıkar diyebiliriz.

İhtiyaç kredisi hesaplama için bakınız.

Maaşa Göre Çekilebilecek Kredi Hesaplama

Garanti olması adına bu sefer maaşın %70’i üzerinden bir hesaplama yapacağız.

2000 TL üzerinden değerlendirecek olursak maaşınızın %70’i 1400 TL eder. Bu miktarda 36 ay vadeli kredi çekmek isterseniz 1400*36= 50400 yapar. Vadeyi değiştirdiğinizde çekebileceğiniz miktarı da değişecektir. Fakat bu hesaplama en yüksek seviyede kredi veren bir bankadan ve başka hiçbir ödemenizin olmaması durumunda geçerlidir. Eğer başka bir ödemeniz daha varsa o ödeme tutarınız düşülerek hesaplama yapılır. Konut için ne kadar çekilebilir diyorsanız da mevcut hesaplamayı birçok bankanın konut kredisine 120 ay vade yaptığı gerçeğinden hesaplayabilirsiniz. Elbette bu tutar, sicil notu dahil hiçbir engelin olmaması halinde geçerli olan miktardır.

Bunu da okuyabilirsiniz; Gelir Belgesiz Kredi 

Sponsorlu Bağlantılar

Etiketler:

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:  1. Ne Kadar Kredi Çekebilirim

Yorum Yaz